Louvre Abu Dabi müzesi, Kasım ayında açılacak.

İnşası on yıldan fazla zamandır süren Louvre Abu Dabi Müzesi, 11 Kasım 2017 tarihinde açılıyor. Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanan, yıllardır heyecanla beklenen proje bir ‘müze şehri’ olarak görülüyor. Zira içinde 23 tanesi galeri olmak üzere toplam 55 bina var. Geleneksel Emirlikler mimarisini çağrıştıran yapı, basit beyaz bir iskeletten oluşuyor.

Müzenin açılacağı duyurusuyla birlikte müze binasının yeni fotoğrafları da yayınlandı. Yapının en dikkat çeken kısmı 180 metre çapındaki devasa kubbesi. Kubbedeki kompleks geometrik şekilde, farklı boyut ve açılarda 7 bin 850 tane ‘yıldız’ var. Güneş tepedeyken, kubbedeki yıldızların içinden geçen ışık yere yansıyarak ‘ışık yağmuru’ adı verilen bir etki yaratacak.

Kubbe, her biri 110 metre aralıklı görünmeyen dört adet sütun tarafından destekleniyor. Geceleri, kubbenin şeklinden dolayı hem içeriden hem dışarıdan görülebilen binlerce yıldız oluşuyor. Kara ya da deniz yoluyla müzeye ulaşan ziyaretçiler, müzenin dar sokaklarını ve farklı binalarını gezerek müzeyi keşfedebilir.