Whatsapp Kurucu Ortağı Brian Acton vakıf kuruyor

Whatsapp’ın kurucularından Brian Acton, kendi kar amacı gütmeyen şirketini kurmak için Whatsapp’tan ayrılacağını açıkladı. Facebook Whatsapp’ı satın aldığında Facebook bünyesinde çalışmaya başlayan Acton, daha önce Facebook’a başvurduğunda işe kabul edilmemişti. Geçmişte Yahoo’da çalışan Acton, buradan ayrıldıktan sonra Jan Koum ile birlikte Whatsapp’ı kurmuştu. Koum şu anda Whatsapp CEO’su olarak Facebook’ta çalışmaya devam ediyor.

Whatsapp’ta baş mühendis olarak çalışmayı sürdüren Acton’ın özellikle Whatsapp’ın uçtan uca şifreleme adımında önemli bir rol oynadığı belirtiliyor. Acton ayrılınca onun konumuna başka bir çalışan getirilmeyecek.

Acton’ın yeni girişimde neye odaklanacağı henüz tam olarak bilinmiyor ancak başarılı girişimcinin riske atabilecek çok parası olduğu bir gerçek. Forbes’a göre Acton’ın net serveti 6,5 milyar Dolar.

Bu ayrılık, 1,3 milyar kullanıcılı Whatsapp artık gelir elde etmeye hazırlandığı sırada geldi. Şirket bazı kilit pozisyonlara yeni çalışanlar almaya başladı ve bazı kaynaklara göre Whatsapp, şirketlerin müşterileri ile iletişim kurmasını sağlayacak birden fazla kurumsal ürün geliştiriyor. Whatsapp bugüne kadar herhangi bir gelir elde etmedi.