Hayır Dinozor Kostümü Değil! Buffalo Boynuzlarıyla Tedavi

Dünyanın her ülkesinde farklı gelenekler var. Bu gelenekler bazen bize biraz ilginç de gelebiliyor. Mesela buffalo boynuzları ile yapılan tedavi. Dışarıdan bakınca dinozor cosplay‘i sanabilirsiniz fakat değil, hem de bildiğimiz bardak çekmenin farklı bir versiyonu.

Endonezyalılar geleneksel tedavi yöntemlerinden kupa çekmeyi güç sembolü olduğuna inanılan buffalo boynuzlarıyla yaptırıyor…

Buffalo boynuzu kullanılarak yapılan tedavide, ilk olarak yakılan kağıt veya alkollü pamukla boynuz içerisindeki oksijen tüketiliyor. Ardından sırtın belli ağrı noktalarına yerleştirilen boynuzlarla derinin vakumlanması amaçlanıyor.

Haberler.com‘un haberine göre Kupa çekmeyle aynı mantığı taşıyan yöntemde boynuz, cama göre ısıyı daha uzun süre muhafaza ettiğinden sertleşen kaslar daha çok gevşiyor ancak bu tedavinin uzmanı tarafından yapılmaması halinde deri yanığı riski oluşturduğu belirtiliyor.

Ülkede farklı yaş grubundan çok sayıda kişi, genellikle sırt ağrısı, yorgunluk, stresten arınma ve soğuk algınlığı gibi nedenlerle bu yönteme başvuruyor.

Başkent Cakarta’da buffalo boynuzuyla tedavi yapan 5 kişiden biri olduğunu belirten Pak İsmet, ”Bu işi yıllardır yapıyorum. Her gün yol kenarında açtığım tezgahımda insanlara yaklaşık 10 dolar karşılığında buffalo boyunuzuyla yapılan tedaviyi uyguluyorum. Bu tedaviyi yaptıran müşterilerim fayda gördüğü için sıklıkla bana geliyor” dedi.

Boynuzla yapılan tedavinin tarihinin eskilere dayandığını iddia eden İsmet, bunun birçok rahatsızlığa şifa olmasının yanı sıra hastalıkları önlemede de etkisi olduğunu savundu.


Sumatra Adası’nda buffalo boynuzlarının güç sembolü olarak görülmesi nedeniyle bu yöntemle yapılan tedavinin buradan çıktığına inanılıyor. Sumatra Adası’nda yaşayan halk, ev kapılarının hemen üzerinde bufalo boynuzları bulunduruyor. Bir evde ne kadar buffalo boynuzu varsa o ailenin o kadar varlıklı ve güçlü olduğuna inanılıyor.

Bölgede buffalo boynuzlarının kötü ruhları uzaklaştırdığına inanılıyor. Buffalo boynuzuyla yapılan tedavi, Sumatra bölgesinin yanı sıra Bali ve Maluku bölgelerinde de yaygın uygulanıyor.