Dijital Pazarlama Sözlüğü

Her geçen gün daha da dijitalleşen bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle de pazarlama da dijital alana kayıyor. Yani markalar artık normal mağazalar yerine online mağazaları seçmeye başlıyor. Bu durum ise pazarlama faaliyetlerinin de dijitalleşmesini sağlıyor. Markalar reklam yapmak ve ürün satmak için Google Adwords, Facebook ve Instagram reklamlar ve site bazlı çalışmaları daha fazla kullanmaya başladı. Her değişim kendisiyle birlikte yeni bir dil de getiriyor. Dijital Kafa uzmanlığında dijital pazarlama süreciyle birlikte dilimize giren birkaç kelimeyi inceleyeceğiz.

Dijital Pazarlama Sözlüğü


Account Manager
Reklam hesaplarından sorumlu olan kişiye verilen isim. Türkçe’de hesap yöneticisi, reklam uzmanı olarak da adlandırılabilir.

Affiliate Marketing
Satış ortaklığı ya da komisyon ortaklığı diyebiliriz. Size ait olan bir siteden başka kişiye ait olan bir ürüne yönlendirme yapıp o ürün satıldığında para kazanmanızı sağlayan sistem.

Banner
Terimler arasında en çok aşina olduğunuz olabilir. Gösterim ve tıklanma reklamların olmazsa olmazı olan bannerlar sitelerde bir görsel ve yazı eşliğinde size ürün tanıtımlarının yapıldığı alanlardır.

Behavioral  Targeting:
Kullanıcı alışkanlıklarına ve davranışlarına göre hedefleme.

Brand Awareness / Branding
Bazı reklamlardan anında satış beklemezsiniz, bunlar müşteriye markayı tanıtma ve marka adına güven, bilinirlik oluşturmaya çalışılan reklamlardır.

Call To Action
Her kampanyada bulundurmanız gereken tuş ya da aksiyona çağrı sözcükleridir. Satın al, tıkla, izle gibi kelimeler de olabilir tuş da olabilir.

CPM / CPC
CPM: Gösterim reklamları için kullanılır. Genelde bin gösterim başına ücretlendirilir.
CPC: Tık başına ücretlendirilen reklam türüdür.

Click Fraud
Tıklama sahteciliğine verilen isimdir.

Conversion Rate
Yüzde ile gösterilen bu oran reklamlarınızdan aldığınız geri dönüşü ifade eder.

Engagement

Hem markaların hem de hesap uzmanlarının en sevdiği şey: ETKİLEŞİM

Floating ad
Ekranla birlikte kayan reklama verilen isim.

Lead
Yine reklamcıların sevdiği kelimelerden biri. Yönlendirme anlamına geliyor. Buradaki yönlendirme ise biraz daha kuvvetli bir olgu. Yani kredi arayanı bankaya, ayakkabı arayanı spor ürünleri satılan mağazaya yönlendirme gibi.

Pop-up
Dizi, film sitelerinde sıkça karşılaştığınız ekranı kaplayan reklam modeline verilen isim.

Real Time Bidding (RTB)
Son zamanlarda hemen hemen tüm reklam programları buna dönüyor. Bunun nedeni ise bir alan için hangi reklam daha fazla para veriyorsa o alanı onun kapması. Gerçek zamanlı bir rekabet var.

Tracking
Çerezler ve hedefler vasıtasıyla site ve kampanya için istatistik toplama, takip etme işidir.

Adwords gibi dijital mecralarda reklam yapmanızı sağlayan uygulamalar hakkında bilgi almak için Dijital Kafa’ya bu adresten ulaşabilirsiniz.

www.dijitalkafa.com