Derin Felsefi Anlamları Olan 15 Film

Bazen sadece güzel vakit geçirmek için film izleriz ve bu filmler bizi bir an olsun düşüncelerden uzaklaştırır. İyi vakit geçirmemizi sağlar. Bazı filmler ise tam tersine bizi düşüncelere salar. Günlerce etkisinden çıkamayız. İşte bu filmler de öyle. Arkalarında derin felsefi anlamlar taşıyorlar.

The Tree of Life
The Tree of Life


Yapıt 1950’lerde Teksas’ta yaşayan bir ailenin dramatik öyküsünü işlemektedir. Yapıt bu dönemde çocuk olan John’un babasıyla kurmuş olduğu ilişki üzerine psikolojik irdelemeler barındırmaktadır. *

Synecdoche, New York
Synecdoche, New York
Charlie Kaufman’ın yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı 2008 yapımı film. Philip Seymour Hoffman’ın başrolünü üstlendiği filmin kadrosuna, Catherine Keener, Michelle Williams, Samantha Morton ve Emily Watson da katıldı. Film, New York şehrinin minyatür bir kopyasını evinin bir köşesinde yapmaya çalışan çatlak ve çapkın bir tiyatrocuyu anlatmaktadır.*

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Sil Baştan. Yönetmenliğini Michel Gondry’nin üstlenmiştir. Senaryosunu Michel Gondry, Charlie Kaufman ve Pierre Bismuth birlikte yazmıştır. Kaufman ve Bismuth En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü’nü kazanmıştır. Filmin başrolünde Jim Carrey veKate Winslet yer almaktadır.

No Country for Old Men
No Country for Old Men

Llewellyn Moss (Josh Brolin) geyik avında olduğu bir gün, Meksika yakınlarında bir uyuşturucu pazarlığının bol kanlı sonuyla karşılaşır. Sadece parayı alıp giden Moss yaralı olan birine su vermek amacıyla geceyarısı olay yerine döner, ancak bu niyeti başını derde sokacak ve Anton Chigurh (Javier Bardem) ile tanışmasına neden olacaktır.

The Fountain
The Fountain

Filmin 21. yüzyıldaki diliminde bilim adamı olan Tommy Creo, ölmek üzere olan kanser hastası eşi Izzi’yi kurtarabilmek için umutsuzca hastalığa çare bulmaya çalışmaktadır.

Bu sırada Izzi 16. yüzyıl İspanya ‘sında geçen bir hikâye yazmaktadır. Hikâyede Engizisyon tarafından toprakları elinden alınmakla tehdit edilen Kraliçe Isabella, sadık konkistador Tomás’ı İspanya ‘yı kölelikten kurtarabilmenin tek yolu olduğuna inandığı Hayat Ağacını araması için Maya ormanlarına gönderir. Hikâye Ispanya ‘da başlayıp Xibalba denilen Nebula’da bitecektir ancak Izzi’nin hikâyeyi bitirecek kadar zamanı olmadığı için Tommy’den hikâyeyi bitirmesini ister.

26. yüzyılda ise uzay gezgini olan Tom uzaydaki gezintisi sırasında kendisini çok uzun sürelerdir rahatsız eden olayların arkasındaki gerçekleri keşfeder. Bu üç adamın hikâyesi tek ve ortak bir gerçeğe uzanmaktadır.

Melancholia
Melancholia

 Melancholia 2011 Danimarka yapımı sanat filmi. Lars von Trier tarafından yazılıp yönetilmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Alexander Skarsgård, Cameron Spurr ve Kiefer Sutherland bulunmaktadır.

The Diving Bell and the Butterfly
The Diving Bell and the Butterfly

Kelebek ve Dalgıç isimli filmin IMDB notu :8

Gone Baby Gone
Gone Baby Gone

Kızımı Kurtarın, yönetmeni Ben Affleck olan 2007 yapımı film. Dennis Lehane’in aynı isimli romanından sinemaya uyarlanmıştır.Casey Affleck, Michelle Monaghan, Morgan Freeman, Ed Harris ve John Ashton filmde rol almaktadır.  IMDB notu :7.7

Boyhood
Boyhood

Yönetmen Richard Linklater’ın 12 seneye yaydığı bu film, bir gencin çocukluğundan üniversiteye kadar geçirdiği dönemi konu alıyor. Oscar’da en iyi film adayı da oldu.

A Serious Man
A Serious Man

Mr. Nobody
Mr. Nobody

The Man Who Wasn’t There
The Man Who Wasn’t There
Joel ve Ethan Coen’in yazıp yönettiği 2001 yapımı yeni kara filmdir. Billy Bob Thornton’ın başrolde oynadığı filmde diğer rollerde James Gandolfini, Tony Shalhoub ve Scarlett Johansson ile Coen Kardeşler’in sürekli oyuncuları olan Frances McDormand, Michael Badalucco ve Jon Polito yer alır.

Yi Yi: a One and a Two
Yi Yi- a One and a Two

Noah
Noah

Interstellar
Interstellar
Aralarında en çok kafa açanı da bu Christopher Nolan’ın harika filmi

Kaynak: Brightside.me
Filmler hakkında bilgiler kaynak: Wikipedia.com ve IMDB