Hobbitler İnsanların Atası Olabilir

2003’te Endonezya ve Avustralya’daki arkeologlar, Endonezya’nın Flores adasındaki bir mağarada, Homofloresiensis adında yeni bir insan türünün kemiklerini keşfettiler. 1.1 metrelik kısa boyu ile ‘Hobbit’ lakabını alan türün, ilk insanla pek çok ortak noktası olduğu ortaya çıktı.

Yapılan araştırmalarda, boyu bir metreden biraz daha uzun olan homo floresiensisin insanın bilinen ilk atası olan homo habilis ile zannedildiğinden çok daha fazla ortak noktasının bulunduğu tespit edildi. Elde edilen veriler, bu benzerliğin, insansı türlerin pek çok otorite tarafından kabul edilmiş atalarından olan homo erectusa olan benzerliğimizden bile daha fazla olduğunu gösteriyor.

Bugüne kadar konu üzerine yürütülmüş en kapsamlı çalışmayı gerçekleştiren bilim adamları, pek çok farklı ülkede yapılan kazılarda eski ve yeni 100 kadar insan iskeleti elde etti. Kemikler üzerinde yapılan ayrıntılı analizler ve ulaşılan istatistiki sonuçlar, homo erectus ve homo floresiensisin iskelet yapılarının pek çok noktada, özellikle de çene ve leğen kemiği özelinde farklılık gösterdiğini ortaya koydu.

Çalışmayı yürüten isimlerden biri olan Dr. Debbie Argue, konu hakkında şunları söyledi: “Bu çalışmayla birlikte uzun zamandır doğruluğu sorgulanmayan homo erectus ve homo floresiensis arasındaki yakın akrabalık ilişkisi boşa çıkmış oldu. Homo floresiensisin adalarda yaşayan Asyalı homo erectustan evrilmediğini kanıtlamış bulunuyoruz.”

“Journal of Human Evolution” dergisinde yayınlanan çalışma, hem homo habilis hem de homo floresiensis türünün Afrika’da yaşamış ortak bir atadan evrildiğini ve bu sebeple hobbitlerin (floresiensis) homo erectustan çok daha eski bir tür olduğunu sağlam kanıtlarla ortaya koyuyor.

Milliyet