Kral Arthur: Kılıç Efsanesi Filmi Neden Gündem Oldu?

2017 yapımı Kral Arthur – Kılıç Efsanesi filminde David Beckham’dan Jude Law’a kadar bir sürü oyuncu oynamıştı. Peki bu tarihi karakterin hayatında önemli bir olay olan kılıç efsanesi neyi anlatıyor? Öncelikle olayın tarihi boyutuna bakalım:

Kral Arthur Efsanesi Neyi Anlatıyor?

Kral Arthur Kılıç Efsanesi, İngiliz mitolojisinde ve halk hikayelerinde önemli bir yer tutan bir efsanedir. Genellikle Kral Arthur’un efsanevi hayatını, Kutsal Kase’yi arayışını ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri ile ilişkilerini anlatır. Efsanede, Kral Arthur’un Excalibur adlı sihirli kılıcı kaya parçasının içine saplanmış durumda bulması ve bu kılıcı çıkarabilenin Britanya kralı olacağı kehaneti gibi birçok fantastik unsura yer verilir.

Efsane, Kral Arthur’un adaleti, dürüstlüğü ve cesareti gibi erdemleri vurgulayan bir kahramanlık hikayesi olarak da bilinir. Aynı zamanda Arthur’un yakın çevresindeki karakterlerin, özellikle de Merlin büyücüsünün ve Kral Arthur’un eşi Guinevere’in rolüne odaklanır.

Kral Arthur Kılıç Efsanesi, Orta Çağ Avrupa edebiyatında büyük bir etkiye sahiptir ve birçok farklı versiyonu bulunmaktadır. Bu efsane, günümüzde hala edebiyat, film, tiyatro ve diğer sanat formlarında sıkça işlenmektedir.

kral-arthur-kılıc-efsanesi

Kral Arthur Kılıç Efsanesi Filmi Neyi Anlatıyor?

Çocukken babası Kral Uther Pendragon (Eric Bana) ve annesi Kraliçe Igraine zalim Vortigern (Jude Law) tarafından öldürülüp tahtı gasp edilen genç Arthur (Charlie Hunnam), Londinium sokaklarında yaşamakta ve geçmişine dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. Ancak bu durum sihirli kılıç Excalibur’u kayadan çekince değişir.

Kral Arthur: Kılıç Efsanesi Neden Gündem Oldu?

IMDB puanı 6.7 olan filmin oyuncuları arasında Charlie Hunnam, Jude Law, Astrid Berges-Frisbey, Djimon Hounsou , Eric Bana , Aidan Gillen, Mark Preston, Michael McElhatton, Geoff Bell , Freddie Fox, David Beckham, Hermione Corfield, Mikael Persbrandt, Annabelle Wallis , Katie McGrath, Georgina Campbell, Johnny Lynch, Poppy Delevingne, Eline Powell gibi başarılı isimler yer alıyor.

Filmin yeniden ünlü olmasının nedeni ise tarihi karakteri anlatan bu senaryonun iyi vakit geçirmek isteyen sinema seyircileri için güzel bir alternatif olmasında yatıyor.