Connect with us

İLHAM VEREN HİKAYELER

Aziz Sancar’ın Nobel Aldıran Başarılı Çalışmaları

Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülünü Tomas Lindahl ve Paul Modrich ile beraber kazanarak bilim alanında ilk kez ödül alan bilim insanımız oldu.

Aziz Sancar’ın başarısından çok diğer konular sorularak ne yaparak ödül aldığı konusu geri plana itti. Biz de buna tepki olarak Sancar’ın çalışmalarını sizler için derledik.

aziz-sancar-nobel
DNA Onarımı

Nobel ödülünü almasını sağlayan çalışması DNA Onarımı olan Sancar, 2007 yılında DNA onarımı yapan enzimleri ayırmaya başardı. Bu sayede kanserle savaşanlar için umut ışığı oldu. Eğer DNA’nın kendisini nasıl onardığı tam olarak anlaşılırsa, kanserli hücrelerin onarımı sağlanabilecekti. Aziz Sancar hocamız bu konuyu aydınlatan çalışmasıyla bir ilki gerçekleştirdi.

Biyolojik Saat

Sancar hocamızın bir diğer çalışması Biyolojik Saat üzerine. Bakterilerde bulunan proteinlerden birinin, UV ışığının DNA üzerindeki hasarını gidermeye yaradığını bilen hocamız aynı proteini insan hücresinde de olduğunu ve bunun biyolojik saati ayarladığını bulmuştur.

aziz sancar
Kalecilik Çalışmaları

DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerine çalışmaları olan Aziz Sancar’ın Lise döneminde kalecilik de yaptığı ve milli takım kalesini bir gün koruma isteği varmış. Boyu kısa olduğu için bu hayalinden vazgeçtiğini de esprili bir dille herkese anlatırmış.

Bizi çok sevindiren Aziz Sancar’a teşekkürlerimizi iletiyoruz. Nice başarılara.

Oy ver

-2 points
Upvote Downvote

Total votes: 2

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 2

Downvotes percentage: 100.000000%

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükselişe Geçenler

Merhaba!

Forgot password?

Hesabın yok mu, hemen açalım! ÜYE OL

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…