Ekşisözlük Yazarından Efsane Hikaye: Boşanmış bir kadınla evlenmek

Ekşisözlük yazarı Nisan Mayıs Haziran‘ın anlattığı bu hikaye Türkiye’nin eski günlerinden.  Aslında böyle şeylerin yaşandığını biliyoruz ama çok fazla duymuyoruz. Bunu duymak iyi oldu:

Boşanmış bir kadınla evlenmek

yaz tatili, 9-10 yaşlarındayım, benden 2 yaş büyük teyzemle yalvar yakar annemlerin köyüne gidiyorum. annemin babaannesi ve dedesinin ( yani dedemin annesi ve babası), tepesinde kocaman bir ceviz ağacı, avlusunda minik bir kuzine ( moderni şömine) olan evinde kalıyoruz.

her akşam üzeri, büyük nine o kuzinede simsiyah bir çaydanlıkta çay demler, büyük dedem de sarma sigaranın birini yakıp eşine verir, diğerini kendine alır ve çay doldurur. bu 2 buruş buruş ihtiyar mırıldanarak saatlerce sohbet ederdi. biz de küçük teyzemle; ” konuşacak ne buluyor bu moruklar bu kadar zaman?” diye kendimizce merak ederdik.

bigün büyük ninem sigarayı yakmış otururken, her zamanki patavatsız ben, merakımızı gidermek için sordum;

– nine konuşacak bu kadar şeyi nereden buluyorsunuz?
– ben ona ne zor kavuştum, nefesim yettiğince konuşurum.
– niye zor kavuştun nine, anlatsana?
– eski zaman, ben dedenizden de 4 yaş büyüğüm, birbirimizi sevdik, aileler tamam dedi. o zaman böyle herşey bol değil, yüzük takıldı, düğün, dernek, eşya, çeyiz denkleşsin derken dedenizi askere aldılar. askerlik uzun, beni yakın köyden birine gelin verdiler. yalvardım yakardım adama, benden sana karı olmaz dedim dinlemedi. işkence gördüm; kızgın demirle göğüslerimi, bacaklarımı, edep yerlerimi dağladı ( açıp derin bir yanık izi olan sol memesini gösteriyor bu arada), yine de kadın olmadım ona.

sonra dede askerden gelip ilk iş nişanlısını sorar. “felana gelin verdiler” dediklerinde, atına binip ( mecazi değil) büyük ninenin evine gider. kocasına temiz bir dayak atıp, sevdiği kadını alıp gelir. geldiklerinde sorduğu soru şudur:

– o zaman akıl edemedim ama çocuğun oldu mu? varsa gidip alıp geleyim…
( “s.kti mi lan seni?” değil, ne ilginç dimi?)

bu güzel insanlar 100 yaşını aynı yastığa baş koyarak devirdi ve 2005 yılında 38 gün arayla cennete göçtüler. gerçekten sevmek diye bir şeyin olduğuna beni inandırarak…
evlilik

Kaynak: Ekşisözlük