Yüzyıllar Geçtikçe Daha Çok Sağlamlaşan Roma Surlarının Sırrı Çözüldü

Roma dönemi deniz surlarının kimyası çözüldü. Volkanik malzemenin içinde bulunan elementlerin, deniz suyuyla tepkimeye girerek yapıyı sağlamlaştırdığı tespit edildi.

Bilim insanları, Roma İmparatorluğu döneminde yapılan ve yüzlerce yıl boyunca ayakta kalan, aşınmak bir yana daha da sağlamlaşan duvarların kimyasını çözdü. Romalıların yaptığı antik deniz surlarında, kayalar kireç taşı ve volkanik külden oluşan bir tür beton harcıyla örülüyor. Uzmanlar, volkanik materyaldeki elementlerin deniz suyuyla nasıl bir tepkimeye girip, yapıyı daha da sağlamlaştırdığını keşfetti.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ÇIĞIR AÇACAK BULUŞ

Araştırmacılar buluşlarının, daha çevre dostu inşaat malzemeleri kullanılmasının yolunu açabileceğine inanıyor. Zamanla aşınan modern beton karışımın tersine, Romalılar’ın kullandığı ve özellikle deniz suyuyla karşılaştığında zamanla güçlenen karışım, uzun süredir bilim insanlarının çözmeye çalıştığı bir sırdı.

DENİZ SUYUNA UZUN SÜRE MARUZ KALAN KRİSTALLER BETONU SAĞLAMLAŞTIRIYOR

Daha önceki testlerde, antik Roma deniz surları ve limanlarından alınan örneklerde nadiren bulunan alüminyum tobermorit adlı bir karışım bulunmuştu. Uzmanlar, bu güçlendirici maddenin, deniz suyuyla karşılaştıkça ürettiği ısı sayesinde, kireç taşının içinde kristalize olduğuna inanıyor. Araştırmacılar, elektron mikroskopları kullanarak karışımdaki elementlerin dağılımını daha ayrıntılı bir şekilde inceledi. Karışımın dokusunda önemli miktarda tobermorit’in, fillipsit adlı bir başka mineralle birlikte büyüdüğü öğrenildi. Bilim insanlarına göre, deniz suyuna uzun süre maruz kalması bu kristallerin zamanla büyümesini ve betonu sağlamlaştırmasını sağlayıp çatlakların oluşmasını önlüyor.

UYGUN VOLKANİK KAYALARIN BULUNAMAMASI YAPIMI ZORLAŞTIRABİLİR

Ancak uzmanlar, Roma duvarlarının yeniden yapılmasının çok zor olabileceğini söylüyor. Bunun başlıca nedeninin uygun volkanik kayaların bulunmaması ve Romalılar’ın karışım tarifinin bilinmemesi olduğu belirtiliyor. Doğru tarifin bulunmasının yıllar sürecek deneyler gerektireceği vurgulanıyor.

BBC Türkiye