Yüksek Hızlı İnternet Bağlantısını Vatandaşlık Hakkı İlan Edildi

Kanada devrim niteliğinde bir karara imza atarak yüksek hızlı interneti vatandaşlık hakları içine dahil etti.

İnternetin kırsal kesime dek ulaşması için 750 milyon dolarlık yatırım kararı alan Kanada, ulusal telekomünikasyon düzenleyicisi CTRC’nin katkılarıyla tüm vatandaşlara bütçe dahilinde internet hizmeti sağlayacak.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan CRTC Başkanı Jean-Pierra Blais “Ekonominin, refahın, toplumun ve tüm vatandaşların geleceği önemli hedefler belirlemememize bağılı. Bunlardan biri de tüm Kanadalıları 21’ince yüzyıla bağlamak.” ifadelerini kullandı.

CRTC internetin temel hizmetinde de değişikliğe giderek yeni indirme ve yükleme hızları belirledi. Sabit genişbant hizmetleri dahilinde Kanadalılar bundan böyle en az 50 mbps indirme ve 10 mbps yükleme hızına sahip olacak. 2011 yılında belirlenen limitlerin 10 katı olarak belirlenen limitler tüm Kanadalıların yüzünü güldürdü.

Kanada nüfusunun yüzde 18’ine denk gelen 2 milyon kişinin yüksek hızlı internete sahip olmadığını ifade eden CRTC, ayrılan bütçeyi altyapı çalışmaları için kullanacak ve 2021 yılında tüm Kanada vatandaşları yüksek hızlı internete kavuşacak.

Yeni kapsam dahilinde kablosuz internet erişimi sunan sağlayıcılar da 6 ay içinde mevcut sorunları çözecek ve yeni hizmetleri halkın kullanımına sunacak.

Ne diyelim? Darısı başımıza 🙂

Kaynak: The Verge