Yıllardır Aynı Fotokopiyi Dağıtan Profesörün Sınıfını Aşağılaması

Soru sorulduğunda acaba bizi sınıfın önünde rencide eder mi diye korktuğunuz bir profesörünüz oldu mu? Çoğu bölümde bu tipten hocalar vardır diğerlerini meclisten dışarı tutarak gelin onları bir araştıralım.

Kendilerini daha ilk dersten belli ederler. Ya bölümü ya da sizden önceki sınıfı kötülemelerinden onları hemen tanıyabilirsiniz. Öğrenci isimlerini ve okudukları okulu sorarken 10 kişiye güzelce bir laf geçirirler. Sıradakinin kendileri olacağını bilmeyen öğrenciler azıcık güler.

Buraya kadar her şey normal gelir ama asıl acı olan konu şudur. Kendileri yıllardır aynı konuyu aynı fotokopilerle anlatmaktadır. Hiçbir gelişmenin artık onlar için önemi yoktur. Sizin ortaya attığınız doğru bile olsa hemen sizi 1900’lerden kalma iki sözle yenmeye çalışılar. Çünkü onlar için öğrencinin ne düşündüğü bilgisi de önemli değildir.

Bunu sınavlarda da görebilirsiniz. Bazen sınav kağıdında geçtiğimiz senenin tarihi bile kalabilir. Ama aynı sorular diye sevinmeyin, her zaman kafalarında bir planları vardır. Yorum sorularında bile onu yakalamanız gerekmektedir.

Onlarla iyi geçinmediniz mi? Sınav notlarınızı etkilemekle kalacaklarını mı sandınız? Hatta bazıları Erasmus’ta ortalamanız yüksek olduğu halde sizden daha düşük notlu birini Fransa’ya gönderip sizi Romanya’ya gönderebilir.

Bunları neden mi yazdık? Üniversite tercihi kadar kimden eğitim alacağınız da önemli. Umarız tercihlerde faydası olur. İyi şanslar.