Yeni Girişimciler İçin 10 Maddelik Yol Haritası – #startup

İş dünyası ve ticaretin yöntemleri teknolojiyle birlikte bir dönüşüm geçiriyor. Yaratıcı fikirlerin bilişimle buluşması çeşitli sektörlerde yeni şirketlerin doğmasını sağlıyor. Bundan 20 yıl önce, bir gün dünyanın en büyük alışveriş hacmine sahip olacak oluşumunun bunu tek bir fiziki mağaza bile açmadan başaracağı söylense veya dünyanın en büyük finansal işlemlerini gerçekleştiren dijital bankaların kendisine ait tek bir fiziki şubesi olmadan bunu hayata geçireceği anlatılsa muhtemelen inanmakta güçlük çekerdik.

İş yapış şekillerinin değişmesi iyi bir fikri olan girişimcilere de minimum kaynakla şirket kurma ve iş yapma olanağı sağlıyor. KOBİ, girişimler ve startuplar için; kuruluş işlemleri, ofis çözümleri, finansal raporlama, muhasebe çözümleri gibi tüm profesyonel hizmetleri tek bir kaynakta toplayan WorqCompany’nin, Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Oya Öztürk girişimciler için yol haritasını anlattı.

Teknoloji ile çözebileceğiniz büyük ve insan hayatına dokunan bir problem bulun

Girişiminiz daha önce sunulmayan hangi çözüm önerisini üretiyor? Hangi alanda insanların hayatını kolaylaştıracak bir değer sunuyor? Sizi diğer girişim fikirlerinden ayıran noktaları iyi belirlemelisiniz.

Dünyada neler olup bittiğini araştırın

Aklınıza gelen fikir, muhtemelen dünyanın herhangi bir yerinde başka bir girişimci tarafından hayata geçirilmiş ve çalışıyor olabilir. Bu bir problem değil. Aksine, işin doğrusunu ve yanlışlarını birebir görebileceğiniz bir örnek var. Kendinize dersler çıkartın!

İşiniz içinde en büyük değeri (maddi ve sosyal) yaratacağınız bileşenlere odaklanın

Başarıya giden yolda pek çok şeyi yapabileceğinize inanacaksınız. Bu noktalarda nihai değerin nerede olduğunu sürekli yeniden değerlendirip, tali işlere gereğinden fazla zaman harcamayıp ana işinize odaklanmanız sizi başarıya götürecektir.

Fiziki bir işyerine sahip olmayı beklemeyin

Yıllar boyunca aynı gelenekle devam eden iş fikirlerinin sona erdiği bir dönemdeyiz. Dijitalleşmeyle birlikte fiziksel masrafların ve zorunluluklarının tarihe karışmasına tanıklık ediyoruz. Büyüteceğiniz iş için başlangıç noktanız WorqCompany gibi firmaların dijital şirket çözümleriyle fiziksel bir altyapı kurmadan da işinizi büyütmeye devam edebilirsiniz.

İş ortaklarınızı iyi seçin

Bir girişim fikri doğarken herkes onun hakkında heyecanlanır ve inisiyatif almaya hazır olur. Süreç ilerledikçe eğer doğru iş ortağını seçmemişseniz anlaşmazlıklar ve sorunlar baş gösterebilir.

Profesyonel yaşamınızla özel hayatınızı birbirinden ayırın

Girişimciliğin insanlara en cazip gelen yanlarından biri çalışma saatlerinin ve koşullarının esnek olması. Bu da bir süre sonra özel hayatla iş hayatının iç içe geçmesini kaçınılmaz kılıyor. Özel hayatı iş ortamına, iş ortamını da özel hayata taşımamak sonrasında yaşanacak olan sorunları önlemek için en önemli adım.

Yeniliklere açık olun

Dünya, dijitalleşme ve pandeminin etkisiyle çok çabuk değişiyor. Bir gün bu değişimleri yaratacak konuma gelene kadar değişimlere ayak uydurabilmek, bir girişimcinin başarıya giden yolda dikkat etmesi gereken en kritik noktalardan biri. Gündemi ve yeni gelişmeleri sürekli takip ediyor olmak hem girişimciyi hem de girişimini besleyecektir.

İyi bir ekip kurun

Büyük problemi çözecek plana ve yol haritasına sahip olsanız bile bunu hayata geçirebilmek ve iş takibini sağlayabilmek için iyi ve dinamik bir ekibe ihtiyacınız var. Ekibinizde vizyoner, problem çözen ve teknik çözümler üreten üç temel fonksiyonu üstlenecek kişiler olsun. Siz iş fikrinizi geliştirirken diğer işlerle ilgilenecek insanlar, sizi başarıya götürecek. Ayrıca, “bir elin nesi var, iki elin sesi var!”.

Kontrollü risk almaktan çekinmeyin

Girişimcilik eşittir risk, ancak başarılı girişimci kontrollü risk alır. İnsanlar kurumsal hayattan girişimciliğe geçerken girişimciliğin daha “kolay” olduğuna dair bir yanılgıya düşüyorlar. Girişiminizi büyütürken her zaman risk planlaması yapmalı ve kontrollü risk almaktan çekinmemelisiniz. Unutmayın, zorluk yaşamadan büyüyemezsiniz!

Network, her şeydir

Network’ünüzü genişletmek, size farklı alanlarda yapabileceğiniz işler için danışabileceğiniz veya fikir alışverişi yapabileceğiniz insanların olduğu bir alan sağlar. Networking buluşmalarına katılıp fikrinizi anlatmaktan ve yeni insanlarla tanışmaktan çekinmeyin.