Yaptıkları Sahtekarlıkla 46 Milyon Dolar Kazanan Çift

Evet yanlış okumadınız tam 100 milyon liralık bir vurgundan bahsediyoruz, üstelik tek seferde değil , 1 yılda ya da 2 yılda da değil… Yaptıkları sahtekarlık anlaşılmadan tam 40 yıl boyunca Wolfgang Beltracchi ve eşi sayısız insanı sahte tablolar satarak dolandırdı. Zamanında hippi olarak hayatını sürdürürken sahte tablo yapma yeteneği ile zengin oldu.
Wolfgang Beltracchi
Ya Geyik milyon dolarlık satın almalarda hiç uzman yok mu? O resimler sahte mi gerçek mi çözemiyorlar mı dediğinizi duyar gibiyim. Ama sayın okur Wolfgang Beltracchi gerçekten çok iyi bir ressam, ressamın tekniğini o kadar iyi taklit ediyor ki uzmanlar dahi kanıyor. Google görsellere göre Max Ernst‘in tablosu mesela ama FAKE! SAHTE!
Wolfgang Beltracchi sahte

Eşinin günahı ne diyenlere de asıl hikaye eşinden geliyor. Eşi Helena bu tabloların büyük dedesinin koleksiyonundan olduğunu söylüyor. Hatta kendisini yaşlı bir akrabası gibi gösteren bir de fotoğraf çektiriyor.
Helena Beltracchi

Orijinal diye sattıkları tabloların arasında Max Ernst, Heinrich Campendonk, Fernand Léger ve Kees van Dongen gibi ünlü ressamların eserleri var. Bu da yakalanmalarına sebep olan o canım tablo
Wolfgang Beltracchi tablo

Peki hikayenin sonunda ne oluyor. 2011 yılında Wolfgang Beltracchi 6 yıla eşi ise 4 yıl ceza yedi. Helena çıktı çıkar, Wolfgang de ünlendi kendi adıyla da satışlara başladı. Oh hayat size güzel!
Wolfgang Helena Beltracchi