Vücut hackerlarıyla tanışın: Mor gözler, boynuzlar, deri altına yerleştirilmiş çipler

Son birkaç yıldır dünya çapında yeni bir moda gittikçe yaygınlaşıyor. ‘Vücut hackerları’ teknolojiyle insan bedenini bir araya getiriyor.

Jesika Foxx kalıcı olarak mor renkli gözlere ve elf benzeri kulaklara sahip. Kocası Russ’ın ise derisinin altına yerleştirilmiş bir çift boynuzu var. 72 yaşındaki Avustralyalı Sterlac’ın kolunda bir kulak bulunuyor. Bu kulağa yakında küçük bir mikrofon entegre ettirecek ve böylece onun duyduklarını başkaları da internet aracılığıyla dinleyebilecek.

Yasal isminin önemli bir bölümü ‘miyav’ kelimesinden oluşan Meow-Ludo Disko Gamma Meow-Meow, Sydney seyahat kartındaki çipi eline yerleştirilmiş.

Bu insanlar ‘vücut hackerları’. Üç yıldır düzenlenen ‘BodyHacking’ konferansı için bu yıl ABD’nin Texas eyaletinde bir araya geldiler. BBC’den Dave Lee’nin haberine göre konferans, biyolojik hackleme faaliyetine dahil olanlar için adeta bir hac yolculuğu haline geldi. Bu yıl ise ABD ordusunun katılımı dikkat çekti.

​VÜCUT HACKLEME NEDİR?

Kongrenin düzenleyicileri bu uğraşı birinin bedenini ya da zihniyetini, kişinin inançlarını ya da ‘ideal kimliğini’ daha iyi yansıtmak amacıyla aktif olarak değiştirmesi olarak tanımladı.

Bu meditasyondan deri altına radyo vericisi yerleştirmek amaçlı cerrahiye ya da beyni etkileyen ilaçlar alınmasına kadar bir dizi eylemi kapsıyor.

Teoride ağırlık kaldırma, pilates bu kategoride sayılıyor. Ancak terim yaygın olarak daha olağandışı çabalarla ilişkili.

TİTREŞİM SAĞLAYAN ÇİP

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Rich Lee, erkeklerin penisine yakın bir yere yerleştirilen küçük bir cihaza sahip olma planını açıkladı.
Amacı titreşim sağlamak.

Angel Giuffria ise kişiselleştirilmiş, çarpıcı biyonik kolu olan bir oyuncu. “Yaşamım boyunca tek elim vardı. Kolumun, ışıklar ve renkler ekleyerek kişiliğimle ya da kıyafetlerimle uyumlu olması fikri hoşuma gitti” diyor.

ABD ORDUSU DA KONFERANSTA

İnternet, sürücüsüz otomobil, GPS gibi projeleriyle öne çıkan ABD ordusunun Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (Darpa) vücut hackleme alanıyla yakından ilgileniyor.

Darpa’nın vücut hackleme programının kapsamı tam olarak bilinmiyor.

Ancak ajansın Biyolojik Teknolojiler Ofisi Direktörü Dr. Justin Sanchez’in konferanstaki sunumuna göre, ABD ordusu onarıcı teknikler üzerinde yoğunlaşıyor. Felçli insanlara beyin dalgaları yoluyla ekipmanları kontrol etme becerisi kazandırmak, hafızayı güçlendirmeye çalışmak bunlar arasında.
Diyabet hastası Dana Lewis kan şekeri seviyesi düştüğünde insülin almak zorunda. Kredi kartı boyutundaki ‘bilgisayar pankreas’ sayesinde işleri oldukça kolaylaştırmış. Bu küçük cihaz insülin pompasından verileri okuyor. Glikoz monitörü gerekli hesaplamayı yaparak pompaya komut gönderiyor. Bu cihazı geliştiren Lewis, vücut hackleme topluluğu içindeki en iyi örneklerden biri olarak sayılabilir.

KONTROLSÜZ İLAÇ KULLANIMI

Vücut hackerları arasında Aaron Traywick gibi çok tartışmalı ve tehlikeli örnekler de mevcut. Traywick hiçbir şekilde kanıtlanmadığı halde AIDS ve HPV’yi iyileştiren bir karışım elde ettiğini iddia ediyor.

Kongrede sahneye çıkarak içinde bu karışımın olduğunu iddia ettiği bir sıvıyı kendisine enjekte etti. Karışımı resmi olarak ‘araştırma bileşeni’ olarak adlandırıyor. BBC’ye yaptığı açıklamaya göre hedefinde ‘başka şansı olmayan insanlar’ var. Bir başka deyişle çaresiz hastalar.

Tr Sputnik