Venedik’te Alışveriş: Gelmiş Geçmiş En Detaylı Venedik Alışveriş Rehberi

İtalya’nın her şehri ayrı bir güzel fakat Venedik, diğerlerinden ayrılabilen pek çok yönüyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakan muazzam bir şehir. Bir tarafınızda otantik yapıları diğer tarafınızda muhteşem kanallarında çıkacağınız gezilerle, Venedik gezisi sırasında alışveriş için kesinlikle uğranmalı dediğimiz yerleri bir bütün halinde (Caddeler, AVM’ler ve pazar yeri) derledik. Venedik’ten ne alınır, en ucuz Venedik pazarları nerede ve ne zaman kurulur, alışveriş merkezlerinde neler var?.. Hepsinin cevabı bu yazıda. Alışverişe dolacağınız bir İtalya tatili sizi bekliyor.

Sokak Pazarları

Öncelikle şunu belirtelim ki, Venedik’ten ne alınır sorusuna en iyi yanıtı bulabileceğiniz yerler sokaklarda kurulan pazarlar oluyor. Bunlar genellikle ikinci el ürünler üzerine kurulu. Hediyelikler, antika eşyalar, giysiler ve gıda satışlarının yapıldığı en ünlü Venedik alışveriş pazarlarına uğrama şansınız olursa sakın kaçırmayın deriz.

• Mercato Di Rialto
Yıllar boyunca Venedik’te alışveriş der demez akla ilk gelen yer olan bu pazar, gıda üzerine her çeşit ürünün bulunduğu büyük bir yer. Grand Canal kıyısındaki iki büyük binada yapılıyor bu gıda satışları ve pazar günleri hariç her gün sabah 07.30’dan öğlen 13.30’a kadar uğrayabilirsiniz.

• Mercatino Dei Miracoli
Tam bir zamanlaması olmayan pazar, mart-aralık zaman diliminde yaklaşık 10 defa kurulan ve kurulduğu dönemde 08.30-20.00 arasında hizmet veren inanılmaz bir yer. Çizgi romanlar, eski kitaplar, süs eşyaları gibi antikalardan oluşan pazara denk gelirseniz bir uğrayın.

• Mercatino Di ‘’Polvere Di Ricordi’’
İkinci el ürünlerin ve antika eşyaların bu şehirde değeri çok fazla olduğu için, sizlerde bu ürünlere ulaşmak isterseniz Venedik turunuza bu pazarda devam edebilirsiniz. Yalnız bu pazar, yılda3 kez kuruluyor. Mart ayının 2. hafta sonu, ekim ayının ilk haftası ve kasımın son günü saat 10.00-17.00 arasında binlerce eşyanın sergilendiği pazar da her keseye uygun ürün var.

Alışveriş Caddeleri

Ünlü marka ve tasarımcıların ürünlerini ilk elden almak isteyenlerin akın ettiği Venedik’teki alışveriş caddeleri arasında en ünlü olanlar, Venedik’ten ne alınır sorusuna yanıt verecek cinsten. Binlerce ürünün, aksesuarın ve en önemlisi de marka ürünün doğru adresi olan caddeler listemiz;

• La Mercerie
Rialto Köprüsü ve San Marco Meydanı arasında kalan birden fazla caddenin bulunduğu La Mercerie, Venedik turlarısırasında görülmesi gereken önemli bir alışveriş rotası. Paris’in meşhur Şanzelize’sini andıran caddede Louis Vuitton, Gucci, Prada ve Dior gibi ünlü markaların ürünlerine ulaşabiliyorsunuz. Lüks alışverişin Venedik gezi sırasında ilk adresi sayılan caddede dolanmaya doyamayacaksınız.

• Salizada San Moise
La Mercerie caddesine yakın olan Salizada San Moise yine pek çok ünlü markanın butikleriyle donatılmış. Venedik gezi rehberinde hep markalardan bahsediliyor olması, illaki bu bölgelere alışveriş için gideceğiniz anlamına gelmiyor. Binlerce ışıkla renklendirilmiş caddelerdevitrinleri seyretmek bile birçoğunun hoşuna gidiyor.

• San Samuele
Diğer caddelerden aşağı kalmayacak olan San Samuele, Venedik turları için farklı şeyler arayanların adresi. Bu caddede de binlerce ünlü marka var fakat burayı diğerlerinden ayıran en önemli özelliği özgün ürünlerin sergilenmesi oluyor. Venedik gezi rotalarının, ayrı bir güzellikte olması da sizin seyahatiniz rengarenk olmasını sağlayacak.

• Calle Langa XXII Marzo
Sanat galerilerinin bulunduğu bu cadde hem sanata ilgisi olanlar hem de alışveriş severlerin sıklıkla tercih ettiği muazzam caddelerden biri. Tod’s, Bvlgarı ve Salvator Ferragamo gibi ünlü markaların yan yana geldiği cadde üzerinde yürüyüşler yapıp şehrin tadını galerilere de uğrayarak çıkarabilirsiniz.

Alışveriş Merkezleri (AVM)

Venedik gezi rehberi tadındaki yazılarda AVM’lerden fazla bahsedilmez çünkü bu şehrin alışveriş kültüründe kendine fazla yer bulamayan alışveriş merkezleri genellikle outlet olup, merkezde değil şehir dışında bulunuyor.

• Noventa Di Piave Designer Outlet
Venedik turu için sanatın her ayrıntısını keşfedip hala zamanı kalanlar için şehre 30 dakikalık mesafedeki alışveriş merkezi için günde iki defa ulaşım da sağlanıyor. Sabah 10.00 ve akşam 22.00 saatleri arasında açık olan yerde 150’ye yakın ünlü markanın outlet mağazaları var. Lüks butiklerinden alışveriş yapamayanların dilerse uğrayabileceği alışveriş merkezinde saatlerce zaman geçirebilirsiniz.

• Palmanova Outlet Village
Venedik’e 1 saatlik uzaklıkta bulunan alışveriş merkezi ‘’nereye gidersem gideyim, iki parça almadan gönlüm rahat etmiyor’’ diyenlerin sıklıkla uğradığı alışveriş merkezi, sezon sonu ürünlerin sunulduğu bir yer.90’dan fazla markanın indirimli satıldığı ve aralarında Adidas, Calvin Klein ve Reebok gibilerin de bulunduğu alışveriş merkezine de uğrayabilirsiniz.