‘Uyuyan güzel’ masalı gerçek oldu: Doktorlar çare arıyor

Rusya’nın Pervouralsk kentinde Anya isimli 6 aylık bir bebek, annesini emdiği sırada uykuya daldı ve yaklaşık bir hafta aralıksız uyudu. Olay nedeniyle hastaneye kaldırılan bebeğin, neden bu kadar uyuduğu bilinmezken, doktorlar bu duruma çare arıyor.

Pervouralsk kentinde ‘Uyuyan güzel’ masalını aratmayan bir durum yaşandı. Anya isimli bir bebek bir gün annesini emerken uykuya daldı ve tüm uğraşlara rağmen yaklaşık bir hafta uyanmadı. Uyumasından bir gün sonra hastaneye kaldırılan bebek, uyku bozukluğunun nedeni bulunamamasından dolayı neredeyse bir yıldır hastanede doktor gözetiminde tutuluyor.

Konuyla ilgili Siberian Times’a konuşan anne Aleksandr Metyolkina “Aklıma ‘Uyuyan güzel’ masalını düşünmeden edemiyorum. Orada da bir prenses uyuyordu ve kimse onu uyandıramıyordu. Anya da bir gün onu emzirirken uyuya kaldı ve uyanmadı. Başta komaya girdiğini sandım ama doktorlar bebeğimin uyuduğunu söyledi. Hastaneye ilk gittiğimizde de birden uyanıp yemek istedi. Eve götürdük, ancak yine uyudu ve onu uyandırmadık” dedi.

​’YALNIZCA BİRKAÇ SAAT UYANIK KALIYOR’

Bebeğin günlerce uyuyup yalnızca birkaç saat uyanık kaldığını belirten Metyolkina, şunları söyledi: “Uykudan kalktıktan sonra yüzü kızarıyor, ateşi çıkıyor ve titremeye başlıyor. Doktorlar uyku sırasında Anya’nın kalp ritminin çarpıcı şekilde yavaşladığını teşhis etti. Ancak ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Başta menenjit veya ansefalit diye düşünüldü. Ancak testler beyin ve sinir sisteminin iyi olduğunu gösterdi. Kalbine de bakıldı, o da normal çıktı. Bir sürü test yapıldı, genetik testler de. Ancak tüm sonuçlar negatif. Doktorlar en sonunda epilepsi başlangıcı olabileceğini belirtti, ancak testler bunu da göstermedi.”
Metyolkina’nın açıklamasına göre, uyuduğunda yiyip içmeyen ve tuvaletini yapmayan bebeğin ateşi de normal değer olan 37 dereceden 35’e düşüyor.

Sputnik TR