Uyku Sırasında Vücudumuzda Gerçekleşen 9 Büyüleyici Olay

Düşler tanrısı Morpheus’un dünyasına konuk olduğumuz anlarda vücudumuzda gerçekleşen birbirinden ilginç 9 olayı sizler için bir araya getirdik.

İşte Uyurken Vücudunuzda Gerçekleşen 9 Büyüleyici Olay;

1# Kaslarınız felç olur.

Uykunun en derin noktası olarak kabul edilen REM uykusuna geçildiği vakit tüm kaslar geçici olarak felce uğrar ve bu derin uyku esnasında hareket etmeniz imkansızlaşır. Bu felç durumunun uyandıktan sonra devam etmesi narkolepsi hastalığının bir göstergesidir.

2# Gözleriniz son hızla hareket eder.

Tüm uyku evreleri bedeninizi ve beyninizi sağlıklı ve rahat tutmak için belirli bir amaca hizmet eder. Beş aşamalı olan uyku giderek derinleşen uyku evrelerinin en derini ve en aktif olan REM uykusudur. Uyuduktan 60 ya da 90 sonra gerçekleşen bu olay esnasında gözleriniz istemsiz olarak son hızda ileri geri hareket eder.

3# Büyüme hormonu salgılanır.

Büyüme hormonu olarak bilinen HGH hormonu; kemiklerin, kaslarınızın ve dokularınızın yeniden oluşmasını sağlar. Uyurken salgılanmaya başlayan bu hormon, yaraların iyileşmesine ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Gençken büyümeyi teşvik eden bu hormon en çok uykuda salgılandığı için çocukların uykusunu tam olarak alması çok önemlidir.

4# Boğazınız daralır.

Uyurken boğazını tutan kaslar gevşer ve gırtlağınızın boyutları azalır. Derin horlamanın da sebebi olay burun tıkanıklığı ile birleştiği zaman dayanılmaz boyutlara ulaşır.

5# Dişleriniz gıcırdar.

Bruksizm olarak da adlandırılan bu olay asıl etkisini sabah hissettirir. Güçlü çene ağrılarına sebep olan bruksizm aslen çenede yanlış hizalanma sonucu olan morfolojik bir olay olsa da kimi zaman psikolojik sebeplerle gerçekleşebilir.

6# Spontane gelişen cinsel uyarılmalar yaşarsınız.

Uyku sırasında hem erkekler hem de kadınlar cinsel uyarılma yaşar. Bu durum göz hareketlerinin ve beyin aktivitelerinin en yoğun olduğu dönemde kan akışı ve oksijen ihtiyacı sebebiyle ortaya çıkan doğal bir durumdur. Hormonların en aktif olduğu uyku anında böylesine cinsel uyarılmaların yaşanması aslında çok sıradandır.

7# Beyniniz birikmiş bilgileri serbest bırakır ve hikayeler oluşturur.

Rüyaların oluşma biçimi bilimsel olarak gizemini korumaktadır. Günlük yaşamlarımızda biriktirdiğimiz anılardan ve derin bilinçaltı materyalleri dolu olan beyin hayalperest yapısının da yardımıyla anıları, travmaları ve duyguları birleştirerek çeşitli hikayeler yaratır. Tüm bu olanları neden geceleri ortaya çıktığını belirlemek ise bilimsel olarak henüz mümkün değildir.

8# Ani patlamalar duyabilirsiniz.

Patlayan kafa sendromu olarak da adlandırılan bu nadir fenomen, gerçekte yaşanmayan bir patlamanın etkisiyle uykunun bölünmesi temeline dayanmaktadır. Kişilerde büyük sıkıntı ve korku yaratan bu durumu yaşayan kişiler başlarında bomba patladığını ya da silah ateşlendiği dahi iddia etmektedir. Fiziksel hiçbir etki yaratmayan bu durum psikolojik etkilere neden olmaktadır.

9# Beyniniz kendisini inceler ve onarır.

Rochester Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, beynimizin uyku esnasında gündüz biriken atıkları temizlediğini keşfetmiştir. Uyku anında aktif hale gelen ve glimatik sistem adı verilen bu olayla beynimizdeki gereksiz bilgiler dışarı atılır. Hayati önem taşıyan bu işlem gerekli bilgilerin depolanmasına ve beyin içi bağlantıların yenilenmesine yardımcı olur.