Umut Yıldız: Astrolojik Yorumlarla İnsanları Ayırmak Irkçılığın Başka Bir Türüdür

NASA’da çalışması ile hepimizin gurur kaynağı olan bilim insanlarımızdan Umut Yıldız, Astroloji üzerinden insanlara baskı uygulanmasını değerlendirdiği 8 tweet uzunluğunda bir paylaşım yaptı.

NASA’da Çalışan Astrofizikçi Umut Yıldız’ın açıklamaları:

1/
Merkür retrosu ile ilgili tweetler ve yorumlar ne yazık ki akışa düştü. “Astroloji, ırkçılığın başka bir çeşitidir”. Irkçılık suç ise, astrolojik yorumlar yaparak insanları ayırmak ve kategorize ederek stereotype oluşturmak da suç olmalıdır.

2/
Bir insan doğduğu yeri, doğduğu aileyi, geldiği ırkı seçemiyorsa, doğum tarihini de seçemez. Seçemediği özelliklerden dolayı ayrımcılığa uğraması nasıl ırkçılık ise, seçemediği doğum tarihi üzerinden belli bir kalıba sokulmak ve değerlendirilmek de aynı bakış açısıdır.

3/
Astroloji yorumcusunun salladığı yüzlerce ortak insan davranışı ve olaydan birçoğu kişide tutabilir veya tutmayabilir (fifty-fifty). Tutanlarda yorumcu ödüllendiriliyor ama tutmayanlarda nedense hiçbir sorumluluk duygusu olmuyor.


4/
Astrolojik yoruma göre, ameliyat olmak için ay sonunu bekleyin dense ve sen de beklesen, sonra sakat kalsan… Astrologa “senin söylediğini yaptım ama sakat kaldım, hesap ver” dese ne olur? Sorumlu doktor mu, astrolog mu? Astrolog sorumluluk kabul eder mi?

5/
Ya da birkaç sene önce, işe almak için “insan kaynakları x, y, z burçlarından kişileri seçmelidir” diye YÖK’ün de onayladığı bir master tezi kabul edilmişti. İnsanları, seçemediği doğum tarihlerine göre kategorize etmek, amasız, fakatsız “ayrımcılıktır”.

6/
Haa, peki Merkür retrosu nedir? Retro, geri gitmek anlamındadır yani, “Merkür retrosu=Merkür geri gidiyor”.
Bir dakika, Güneş çevresinde dolanan küçüçük bir kaya parçası (Merkür), senede birkaç defa yörünge mi değiştiriyor?
Yuh, ne alakası var kardeşim.

7/
Tabii ki, Dünya da, Merkür de yörüngesinde her zamanki yolunda gitmeye devam ediyor. Ama Merkür yörüngesinde hızlı gittiğinden, Merkür’e bizim bakış doğrultumuz sürekli değişiyor. Şu videodaki animasyonu izlemenizi tavsiye ederim.

8/
Eskiden Dünya, evrenin merkezi sanılıyordu (bazıları kendini, evrenin merkezi sanıyor ama neyse). O günlerden kalan bir yorum olduğu halde, 2020’de hala insanlara yedirmeye çalışmak inanılmaz! Merkür, 4880 km çapında kendi halinde bir kaya parçası,siz onun umrunda değilsiniz