#TheGeyikNostalji: Migros’un Gezici Kamyonları

‎Oguzhan Cacamer‎, Ben bugün bi’şey öğrendim grubunda çok güzel bir haber paylaşmış:
Migros’un Gezici Kamyonları

Şehrin belli noktalarında park ederek, gün boyu tanzim satış hizmeti veren tamamıyla yeşil renkli, arka kasaları kapalı, burunlu Migros kamyonları vardı. Bu araçların kasalarının yan yüzlerindeki kapalı kanatlar yere paralel gelecek şekilde açıldığında, pratik bir şekilde ilkel görünümlü bir tezgâh haline gelirdi. Kasanın açılan kısmından raflar meydana çıkardı. Satış elemanları kanadın arkasındaki bölüme geçerek müşterilere satış yaparlardı. Fatih Postanesi’nin yanında hergün bir Migros kamyonu kaldırıma park ederek, gün boyu halka satış yapardı (Ayrıca şehrin muhtelif merkezî noktalarında 20 kadar kamyon da aynı hizmeti verirlerdi). 1980’lerin ortalarında bu kamyonlar yerlerini, arka kapısından girilip, ön kapısındaki kasanın yanıbaşından inilen, içi iki taraflı raflarla donanmış, camsız kavuniçi Migros otobüslerine bıraktılar. 1990’larda ise gezici Migros uygulaması tamamen kaldırıldı.

Ben bugün 1955 yılında Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan Migros’un ilk olarak gezici kamyonlarla hizmet verdiğini, Türkiye’deki ilk kurumsal perakendecilik hizmeti denebilecek bu faaliyetin o dönemin gazeteleri tarafından nasıl adım adım haberleştirildiğini ve halkın nasıl da heyecanla bu hizmeti beklediğini ve talep ettiğini öğrendim. (Migros baya baya çerçiymiş yahu dedim hatta kendi kendime)


Dönemin gazetelerinden bazı başlıklar:

– 21 Ocak 1954, Yeni İstanbul, 1499: İlk “Migros” kamyonu İsviçre’den tecrübe için İstanbul’a getirildi.

– 31 Temmuz 1954, Milliyet, 1520: Türk Migros Teşkilatı ile ilgili olarak dün sabah Belediyede bir toplantı yapıldı. Toplantıya, Belediye Reis Muavini Ferruh İlter, İsviçreli mütehassıs Hochstrasser ve Türk Kadınlar Birliği temsilcileri iştirak etmiş ve teşkilatın Türk kadınına ne şekilde faydalı olabileceği hususu görüşülmüştür. Müteakiben heyet, Sultanahmet Meydanı’na giderek Migros servis kamyonları tarafından yapılan gösteri satışlarında bulunmuştur.

– 07 Aralık 1954, Yeni İstanbul, 1814: Migros’a ait 60 kamyonet ve 22 otomobil geldi. Çalışmalar ilerliyor. Hükümetçe Migros’a 6 milyon lira kredi sağlandı.

– 1 Ekim 1955, Milliyet, 1929: Ucuzluk Vaatçisi Migros İşe Başladı
Haldeki Migros merkezinde dün sabah 11:00’de yapılan merasimle, eski İstanbul Vali ve Belediye Reisi Dr. Lütfi Kırdar’ın da içinde bulunduğu kalabalık bir davetli heyeti huzurunda saat 11:00’de açılış merasimi yapıldı. Bugünden itibaren şehrin muhtelif semtlerine dağılacak olan 40 kamyonla satışlara başlanacak

– 10 Ekim 1955, Hürriyet, 2672: Bakırköy, Topkapı ve Mecidiyeköy semtlerinde oturanlar da gezici Migros kamyonu istemekteler. Halk 10 günden beri devam eden bu uygulamadan son derece memnun olduğunu belirtmektedir.

Ana yazının kaynağı ise Akın Kurtoğlu: wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=88122