Tesla ve Panasonic Temiz Enerji İçin Anlaştı

Japon devi Panasonic ile güneş panellerini ortak üretme konusunda anlaşma sağlayan Tesla, otomobil teknolojileriyle birlikte batarya teknolojileri (Powerwall) ve elde edilen enerjinin saklanması ile alakalı (Powerpack) tüm teknoloji geliştirmelerini ortaklık çerçevesinde geliştirmeye hazırlanıyor.

tesla-ve-panasonic-temiz-enerji-icin-anlasti

Sabah Gazetesi’nin haberine göre bu hafta içerisinde düzenlenecek olan etkinlikle detaylarının paylaşılması beklenen ortaklık, önümüzdeki süreçte temiz enerji üretiminde ortaya çıkacak teknolojik geliştirmelerin merkezi olmaya aday.

Tesla ve Panasonic projede kullanılacak bataryaların üretimini, Amerika’nın Nevada eyaletinde bulunan giga fabrikada gerçekleştirecek. Konu ile ilgili açıklamada bulunan Tesla yetkilileri bu birlikteliğin planlanan projelerin somutlaştırılmasında kayda değer hız artışı sağlayacağı konusunda ise hemfikir.

Hayata geçecek olan ortaklık sonucu, birlikte geliştirilecek teknolojiler ile dünyanın en verimli güneş panellerinin de üretilmesi planlanıyor. Projenin en önemli ayaklarından birisini de kuzey amerika’nın en büyük güneş paneli üretiminin yapıldığı SolarCity fabrikası oluşturuyor. Panasonic aynı zamanda Tesla Model 3 ve Jaguar’ın Formula E takımının batarya tedarikçiliğini de üstlenerek güneş enerjisi ve elektrikli otomobiller ile ilgili oldukça aktif bir polika çiziyor. Elon Musk’ın geçtiğimiz dönemlerde projenin yüzde 55’e kadar daha verimli olduğunun altını çizmişti.