Tesla, Elektrikli TIR’ını İlk Kez Görücüye Çıkaracak

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, ilk kez elektrikli TIR üretti. Aracın resmi tanıtımı bugün yapılacak.

Tesla’nın kamyon, TIR grubu için üreteceği Tesla Semi’nin tanıtımının normalde ekim ayı içerisinde yapılması bekleniyordu. Ancak resmi lansmanın 16 Kasım’a kaydırıldığı duyurulmuştu. Başında geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Elon Musk’ın olduğu Tesla, elekktrikli TIR hamlesi ile sektörde taşları yerinden oynatabilir.

AMERİKAN TASARIMINI YANSITIYOR

Şimdiye kadar sadece iki görseli paylaşılan tırın tanıtımımın önümüzdeki saatlerde yapılması bekleniyor.
Araçla ilgili son yapılan paylaşımda LED ışıklandırma ve Amerikan klasiği taşıyan tasarım yapısı net bir şekilde görülmüştü.

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından yaptığı açıklamada, önceden Tesla Truck ismiyle paylaştığı bilgileri Tesla Semi olarak paylaşmış ve “ağır hizmete uygun, uzun menzilli” olarak tanımlayıp en yüksek ağırlık kapasitesine sahip olacağını belirtmişti.

TIR’IN FİYATI 100 BİN DOLARDAN BAŞLAYACAK

Elektrikli otomotiv sanayinin en büyük soru işaretlerinden biri olan sürüş menzili konusunda da iddialı bir yorumda bulunuldu.
Tesla Semi için daha önce 350 ila 500 kilometre arasında olacağı düşünülüyordu ancak yapılan açıklamada özelliklerin şu ana dek çıkan haberlerde belirtilenlerden çok daha iyi olacağı vurgulandı. Herhangi bir dizel modeli rahatlıkla alt edebileceğine dikkat çekildi. Aracın fiyatının ise 100 bin dolardan başlaması bekleniyor.

haberler.com

SON DAKİKA:

VE GÖRÜCÜYE ÇIKTI: