Teorik açıdan var olmaması gereken bir cüce gezegen keşfedildi

EurekAlert portalının haberine göre, İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nden araştırmacıların başkanlığındaki uluslararası bir grup gök bilimci, teorik açıdan olmaması gereken dev bir gezegen keşfetti.

‘Monthly Notices of the Royal Astronomical Society’ dergisinde yayınlanan ve keşfin ayrıntılarına yer veren makalede uzak bir yıldızın yörüngesindeki ‘cüce’ gezegenin ‘NGTS-1b’ olarak adlandırıldığı ve varlığının, böyle küçük bir yıldızın çevresinde bu büyüklükte bir gezegenin oluşamayacağını savunan teorilere meydan okuduğu vurgulandı.
Gezegen oluşum teorilerine göre, küçük yıldızlar kolaylıkla kayalık gezegenler oluşturabiliyor ancak Jüpiter büyüklüğünde bir gezegenin oluşumu için yeterli materyali bir araya getiremiyor.

‘NGTS-1b’nin büyüklüğü ve ısısı nedeniyle ‘dev bir gaz’ kütlesi olduğu, Jüpiter’in aksine yıldızına çok yakın durduğu, yörünge dönüşünü 2.6 günde tamamladığı, yani gezegende bir yılın 60 saatten biraz fazla sürdüğü ifade edildi.

Gökyüzünü tarayan 12 teleskop dizisinden oluşan Yeni Jenerasyon Transit Gözlem (NGTS) tarafından tespit edilen ilk gezegen olan ‘NGTS-1b’nin yörüngesinde döndüğü yıldızın ise Güneş’in yarı kütlesine ve yarıçapına sahip olduğu ileri sürüldü.

Sputnik TR