Tarihte Değeri Bilinmemiş 15 Çok Önemli İnsan

Bu listedeki insanları muhtemelen daha önce duymadınız.

Yine de çok geç kalmış sayılmazsınız…

1# Grace Hopper

Bilgisayar programlama dili için ilk derleyiciyi icad eden kadındır. Debugging denilen programı hatalardan temizleme konseptinin de ilk kullanıcılarından. Ayrıca Amerikan donanmasında oldukça rütbeli bir kadın askerdi.

2# Patrick Vincent Coleman


Patrick Vincent Coleman, Halifax patlamasında iki geminin biribirine çarpması sonucunda çıkan faciada öldüğü zaman Nova Scotia’da bir tren hareket memuruydu. Gemilerden birisi cephane taşıyordu. Cephanenin alevle buluşması sonucunda devasa bir patlama meydana geldi. Tam bu sırada Patrick ise kıyıda görev yerini terk etmeyi reddetti. Üzerine gelen alevlere rağmen gelen trenleri uyararak yüzlerce insanın hayatını kurtardı. Fakat oracıkta kendisi de hayata veda etti. Trenlere verdiği son uyarı ise şöyleydi. “Trenleri durdurun. Mühimmat taşıyan gemi kıyıda alev alıyor ve yakında patlatacak. Sanırım bu size son mesajım olacak. Güle Güle çocuklar ”

3# Clair Cameron Patterson

Kurşun zehirlenmesine karşı etkin rol oynayan Patterson, kurşunun petrolde kullanılmasını yasaklatan kişidir. Kurşunsuz benzin kavramı da buradan gelmektedir. Patterson ayrıca kurşun içeren bir teknik geliştirip Dünya’nın yaşını 4.55 milyar yıl olarak da ölçen kişidir.

4# Larry Tesler

Kopyala yapıştır’ı icat eden kişidir.

5# Ignaz Semmelweis

Alman asıllı bir macar fizikçi olan Ignaz Semmelweis’in takma adı “Annelerin kurtarcısı”dır. 19. yy ortalarında Lohusalık ateşinden ölen anne adaylarının sayısı oldukça çoktu. Semmelweis, kalsiyum hipoklorit içeren antiseptikler kullanarak el yıkama uygulamasını önermiş ve ölüm oranlarını önemli ölçüde azaltmayı başarmıştır.

6# Harvey Hubbell

19. yy’ın başında prizi icat etmiş olan kişidir.

7# John Harington

1596 yılında sifonlu tuvaleti keşfeden kişidir.

8# Chiune Sugihara

Yahudi soykırımı sırasında Litvanya’da hizmet eden Japon diplomat Sugihara, Nazilerin kesin emirlerine karşı binlerce Yahudi’nin vizesini onaylayarak Japonya’ya kaçmasını sağlayan kişidir.

9# Claude Shannon

Şu anda herhangi bir elektronik aleti başka bir elektronik alete bağlayabiliyorsanız bu Claude Shannon’nın bilgi teorisi sayesindedir. Günümüzde kullanılan dijital bilgisayarların yapı taşı olan elektrik anahtarlarının kullanılmasının temeli bu teoridir.

10# Willis Carrier

Bu adama da çok şey borçluyuz. Özellikle yaz aylarında Willis Carrier olmasaydı erir giderdik. Evet tahmin ettiğiniz gibi Carrier, klimanın mucidi.

11# Dennis Ritchie

Dennis Ritchie, C programlama dilinin mucididir. Yani bir nevi bilgisayar onun sayesinde çalışmaktadır. Steve Jobs ile aynı gün ölmüştür ama medya tarafından pek ilgi gösterilmemiştir.

12# Lise Meitner

Her ne kadar kendisi nükleer fizyonun mucidi olsa da iş arkadaşı Otto Hahn, nükleer fizyonu kendisinin icat ettiğini söyleyip, Lise Meitner’ın bir katkısı olmadığını iddia etmiştir. Daha sonradan anlaşılmıştır ki Lise haklıdır. Bu nedenle de kendisini anmak adına bir elemente ismi verilmiştir “meitnerium”.

13# Antonio Salieri

Hem Beethoven’ı hem de Schubert’i eğitmiştir. Ama kendisini pek tanıyan yoktur.

14# Witold Pilecki

Polonyalı bir asker olan Witold Pilecki, kendisini şahsi isteği üzerine Nazilerin ölüm kampı olan Auschwitz’e göndermiş ve orada bir direniş örgütü kurmuştur.

15# Alexander Fleming

Penisilinin ve antibiotiğin mucididir. Kendisi olmasaydı insanlar hala gripten ölüyorlardı.

Tarihi Olaylar