Suyun Elektriği Nasıl İlettiği 200 Yıl Sonunda Anlaşıldı

Yale Üniversitesi‘nde araştırmalarına devam eden bir ekip, kızılötesi yöntemlerle su moleküllerinin elektriği nasıl ilettiğine dair çeşitli gözlemler yaptı. Elde edilen sonuçların kimya için devrim niteliğinde olabileceği ifade edildi.

Bilim insanları 200 yılı aşkın süredir su molekülleri üzerine çalışmalar yapıyor ve tek bir sorunun cevabının peşinde koşuyordu: “Su molekülleri elektriği nasıl iletiyor?”.

Geçtiğimiz günlerde bu konuda çok büyük bir aşama kaydedildi. Yale Üniversitesi‘nde araştırmalarını sürdüren ekip, suyun protonları üzerinde spektroskopi yöntemi ile incelemeler yapıldı. Araştırmayı sürdüren ekip elektrik iletimi sürecini hızlıca dondurmanın bir yolunu buldu. Hidrojen döteryum izotopundan üretilen sudan beş mol kullanan ekip bu suyu mutlak sıfıra dek soğuttu. Bu esnada tüm süreç yavaşladı ve protonların görüntüleri netleşerek, gözlemlenebildi.

Suyun davranış biçimleri bakımından şimdiye dek elde edilen açık bulguların elde edildiği araştırma kimya açısından bir gelişmenin de önünü açacak gibi duruyor.

Kaynak: http://www.sciencealert.com/after-centuries-scientists-have-finally-figured-out-how-water-conducts-electricity