Sevdiği Kadın Ölünce Dağı Delen Adamın İlginç Hikayesi

Dashrath Manjhi, “Mountain Man” olarak da bilinen, Hindistan’ın Bihar eyaletindeki Gaya bölgesinde yaşayan bir işçiydi. Manjhi, sevdiği kadının tıbbi yardım alamadan ölmesi üzerine, köyündeki insanların en yakın tıbbi yardıma erişimlerini kolaylaştırmak için büyük bir dağdan yol açmaya karar verdi. İşte onun hikayesi:

Mountain Man

Dashrath Manjhi, 1934 yılında Gaya bölgesinin Gehlour köyünde doğdu. Fakir bir işçi olarak hayatını sürdürüyordu. Eşi Falguni Devi, bir gün dağlık bölgede geçirdiği bir kaza sonucu ağır yaralandı. En yakın sağlık merkezine ulaşmak için 55 kilometrelik bir yolu aşmak gerekiyordu ve bu uzun mesafe nedeniyle Falguni Devi zamanında tıbbi yardım alamadı ve hayatını kaybetti.

Kararlılık ve Çalışma

Eşinin ölümünden sonra Manjhi, köyünün hastaneye daha kısa bir yoldan ulaşabilmesi için büyük bir kararlılıkla dağdan bir yol açmaya karar verdi. Sadece çekiç ve keski kullanarak, tek başına çalışmaya başladı. Çalışması tam 22 yıl sürdü (1960-1982). Manjhi, bu süre zarfında yaklaşık 110 metre uzunluğunda, 9 metre genişliğinde ve 7.6 metre derinliğinde bir geçit açtı.

Manjhi’nin açtığı yol, Gaya ve Wazirganj şehirleri arasındaki mesafeyi 55 kilometreden 15 kilometreye indirdi. Bu yolu açarak köyündeki insanlara büyük bir hizmette bulundu. Manjhi’nin hikayesi, azmin ve kararlılığın bir sembolü haline geldi.

Ölümü ve Mirası

Dashrath Manjhi, 2007 yılında safra kesesi kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Hindistan hükümeti, Manjhi’nin ölümünden sonra ona saygı göstermek amacıyla ulusal bir cenaze töreni düzenledi. Manjhi’nin hayatı, Hindistan’da ve dünyada pek çok kişi için ilham kaynağı oldu. Onun hayatı, 2015 yılında “Manjhi – The Mountain Man” adlı bir Bollywood filmine konu oldu.

Manjhi’nin hikayesi, zorluklar karşısında pes etmemenin ve büyük bir azimle çalışmanın insanlara nasıl büyük faydalar sağlayabileceğini gösteren etkileyici bir örnektir.