Şampiyonlar Ligi’ndekiler Kara Geçti, Süper Lig Ekipleri İçin de Yöntem Belli

KPMG Football Benchmark ekibinin analizine göre; Şampiyonlar Ligi çeyrek finaline kalan 8 takımın 7’si finansal kârlılık açıkladı. Geçen yıl Şampiyonlar Ligi’ne katılamayıp kasayı dolduramayan Roma, bu grupta vergi öncesi zarar açıklayan tek kulüp oldu. Süper Lig’de bu sezon şampiyon olan takım, finansal açıdan kar açıklamaya da yaklaşacak.

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finalde mücadele eden 8 kulübün finansal durumları incelendi. Analize göre; 8 takımın 7’si finansal kârlılık açıkladı. Bayern Münih, son altı yıl boyunca en yüksek vergi öncesi kârı kaydederek, en iyi yönetilen kulüplerden biri olduğunu kanıtladı. Roma, geçen yıl Şampiyonlar Ligi’ne katılamaması nedeniyle vergi öncesi zarar açıklayan tek kulüp oldu.

Ligde şampiyon olan takım, doğrudan Şampiyonlar Ligi’ne gideceği için finansal kârlılık açıklama potansiyeline de sahip olacak. Son iki sezonu şampiyon bitiren ve Şampiyonlar Ligi’nde yer alan Beşiktaş, Mayıs 2017 faaliyet dönemi sonunda 4,7 milyon TL’lik net kâr elde ederek, UEFA gelirinin önemini bir kez daha gösterdi.

KPMG Spor Sektör Lideri Hakan Uçak, Süper Lig şampiyonu olan kulübün finansal açıdan rahatlayabileceğine dikkat çekti. Uçak, ”Kulüplerimiz mali açıdan zor dönemlerden geçiyor. Özellikle dört büyük kulübün borçları yüksek seviyede. Bu nedenle ekstra gelirler çok değerli bir hal alıyor. Ligde şampiyon olan takım, doğrudan Şampiyonlar Ligi’ne gidiyor. Bu da ekstra gelir kalemi olarak haneye yazılıyor. UEFA’nın Şampiyonlar Ligi’nde mücadele veren takımlara ödediği rakamları düşünürsek, ligde şampiyon olan takım derin bir nefes alır” dedi.