Sağlıklı Şekilde Kilo Vermenizi ve Formunuzu Korumanızı Sağlayacak 7 Yöntem

Dönemin modası olan popüler diyetleri denediğiniz halde, verdiğiniz kiloları fazlasıyla alıyor musunuz? O zaman bu içeriğimiz tam size göre. Sağlık bir biçimde kilo vermek ve ribaund kilolarını almak istemiyorsanız yapmanız gereken çok basit.

İşte Sağlık Şekilde Kilo Vermenizi ve Bu Kiloyu Korumanızı Sağlayacak 7 Yöntem;

1# Diyet planınız sizi kötü hissettirmemeli ve olumsuz duygulara neden olmamalıdır

Kilo verirken kendinizi kötü hissetmemeniz gerekir. Gün boyunca yediğiniz her yiyecek üzerinizde güçlü bir suçluluk duygusu yaratır ve sürekli olarak kendinizi cezalandırmak istiyorsanız asla istenilen sonuca ulaşamazsınız. Diyet yaparken olumsuz duyguları ortadan kaldırmalı, olumlu noktalara odaklanmalısınız.

2# Asla süper sıkı diyetleri tercih etmeyin

Eğer çok sert,fiziksel olarak acı çektiren katı bir diyet planı yapmaya karar verdiyseniz; kaygı, stres ve buna bağlı saç dökülmesi, üzüntü, asabiyet, konsantrasyon kaybı gibi yan etkiler ve sağlık sorunları yaşamaya hazır olun.

Diyet yapmanın en faydalı yolu bir uzmana danışmaktır. Ancak bu yolla ihtiyaçlarınıza ve vücudunuzun yeteneklerine göre yeterli bir gıda planı içinde diyet yapabilirsiniz.

3# Gerçekçi hedefler belirleyin

Bir hafta içinde tüm fazla kilolarınızdan kurtulacağınızı ve kısa süre içinde bir Victoria’s Secret modeline dönüşeceğinizi düşünmeyin.

Küçük ve istikrarlı adımlar sağlığınız için en doğru olanıdır. Ancak gerçekçi hedefler koyarak sağlıklı ve güzel bir vücuda kavuşabilirsiniz.

4# Zihninizin gücüne güvenin

Zihniniz hedeflerinize ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz en büyük yardımcıdır. Spor salonundan kaytarmak ya da yasak olan bir şeyi yemek gibi bir istek duyduğunuzda, hedeflerinizi düşünün ve bu hedeflere odaklanın. Merak etmeyin. Zihniniz sizi oyunda tutacaktır.

5# En basit kural “Less is more”

Gün içinde az ve sık yemek en sağlıklı kilo verme yöntemidir. Bu yöntem aç hissetmenizi önler ve her zaman metabolizmanızın çalışmasını sağlar.

6# İlerlemenizi izlemeyi asla unutmayın

Kendinizi her gün tartmalı ve değişiklikleri no etmelisiniz. Bu hareket yolunuza devam etmenize ve ilerleme durumunuzu en az düzeyde olsa bile yola devam etmenize yardımcı olacaktır. Yavaş ve istikrarlı kilo vermenin en sağlıklı yöntem olduğunu her şartta kendinize hatırlatın.

7# Evet. En önemlisi egzersiz!

Sağlıklı bir diyet planı yalnızca kilo vermenize yardımcı olur. Ancak sağlıklı ve sıkı bir vücudun olmazsa olmazı egzersizdir.

Bunun için kendinizi spor salonlarına kapatmanıza gerek yok. Sadece küçük adımlar atın ve sevdiğiniz sporu yapmaya gayret edin. Bu durum hem kilo vermenizi hızlandıracak hem zihinsel ve fiziksel olarak sağlığınızı güçlendirecektir.

Kaynak: brightside.me