Palyaçoları Korkutucu Bulanların Fobisi: Coulrophobia

İnsanların binbir türlü korkusu var. İnternete sadece “Fobiler” yazdığımızda bile çok değişik korku türleriyle karşılaşıyoruz. Bu yazımızda üzerinde duracağımız fobi ise Latince ismiyle “Coulrophobia”, yani palyaço fobisi.

70sclown

Bildiğimiz gibi palyaço kostümlerinde, büyük eller, büyük ayaklar ve büyük bir burun gibi vücudun bazı kısımları abartarak oluşturulmuştur. Bu kimine komik ve eğlenceli gelse de bazı insanlara korkutucu gelmektedir.

California State University, Northridge’de psikoloji profesörü Joseph Durwin bu konu hakkında “Küçük çocuklar alışılmadık bir yüze, tanıdık bir vücut tipine göre daha çok tepki verirler.” diyor.

sub-buzz-5341-1476214740-7

Florida Atlantic Üniversitesi‘nden psikolog Elan Barenholtz ise bu durumu şöyle açıklıyor:

“İnsanlar bir kişinin yüzünü gizleyen, maske gibi, herhangi bir şeyi rahatsız edici bulurlar. Çünkü bu o kişinin kimliğini ve duygusal durumunu anlayabilme yolunuzu da maskeler. Bizler birinin güvenilir olup olmadığını, kızgın mı yoksa mutlu mu olduğunu, tanıdığımız bir kişi olup olmadığını anlamak için yüze bakarız. Ağır bir yüz makyajı, hele ki yüze sahte bir gülümseme de çizilmiş ise bu bilgilerin çoğunu anlaşılmaz hale getirir.”

why-heath-ledger-is-the-best-joker-ever-don-t-i-look-sexy-541484

Kulağa tuhaf gelebilir, fakat ileri derecedeki Coulrophobia hastaları, palyaçoları gördüklerinde titreme, hızlı nefes alıp verme, nefes kesilmesi, bağırma gibi refleksi davranışlar sergileyebilirler.

 

Palyaço fobisi olanları haklı çıkartan palyaçolar

Palyaçoların Gerçekten Korkutucu Olduğunun 14 Tarihi Kanıtı