Ot İçip 70 Gün Yataktan Çıkmayana NASA 18000 Dolar Verecek

Tembelliğin ve hiçbir şey yapmadan yatmanın hayalini kuranlardan mısınız? Bir battaniye sizin en sevdiğiniz dostunuz olabiliyor mu? Bunlara cevabınız evetse tam sizlik bir haberimiz var. Çünkü NASA sizi arıyor.

NASA’nın sıradışı yatma deneylerinden haberdarız ama bu sefer durum biraz daha farklı. Yemek, içmek, kitap okumak veya oyun oynamak şimdiye kadar yapılan deneylerde normal karşılanacak etkinliklerdi. Ama bunlara bir de ot içmek eklendi.

Ot içip yatarak 70 gün geçirmek sizin için belki keyifli gelebilir ama burada NASA’nın asıl amacı astronotların yapacağı seyahatlerle ilgili testler gerçekleştirmek. Çünkü yer çekimsiz ortamda kaslarınıza uygulanan kuvvet de değişir. Esrar içildiğinde bu ortamda vücudun nasıl bir tepki verdiğini görmek istiyorlar.

Hedeflenen şey ise astronotların yeteneklerinin bu durumdan nasıl etkilendiğini bulmak ve buna yönelik bir plan hazırlamak.

İki ay yatmak gerçekten vücut için acı verici ve sıkıcı olabilir ama para gibi diğer faktörler bu durumu çekici kılabilir. Bakalım NASA bu test için kimleri seçecek?  Sonuçta 70 gün yatacak kişiler Mars’a yerleşmemizde bir rol oynamış olacaklar.