Oscar ödüllü ‘Parazit’ filminin Güney Koreli oyuncusu Lee Sun-kyun aracında ölü bulundu

2020’de Oscar ödülü kazanan “Parazit” filmindeki rolüyle tanınan Güney Koreli aktör Lee Sun-kyun, ülkede büyük bir suç olan uyuşturucu kullanmaktan hakkında soruşturma açılmasından iki ay sonra Seul’de ölü bulundu.

Güney Koreli aktör Lee Sun-kyun, başkent Seul’de bir otoparkta aracında ölü bulundu. 

48 yaşındaki Lee, Güney Kore’ye En İyi Film Oscar’ını kazandıran Parazit filminde oynamıştı.

Yetkililer, Güney Koreli popüler aktör Lee Sun-kyun’un, uyuşturucu kullandığı iddiasıyla haftalar süren yoğun bir polis soruşturmasının ardından Seul’de bir arabada ölü bulunduğunu kaydetti.

Polis ve acil durum görevlileri Lee’yi ilk olarak Seul’ün kuzeyindeki bir caddede park halindeki arabanın içinde baygın halde buldu. Seul’ün Seongbuk polis karakoluna göre, acil durum görevlileri daha sonra öldüğünü doğruladı.

Seongbuk polisi, 48 yaşındaki Lee’nin kayıp olduğu ihbarını aldıktan sonra polisin onu aramaya başladığını bildirdi. 

Güney Kore medya kuruluşları, Lee’nin ailesinin çarşamba günü erken saatlerde polise, intihar notuna benzer bir mesaj bıraktıktan sonra evden ayrıldığını bildirdiğini söyledi.

Seongbuk polisine göre Lee’nin cesedi daha sonra yakındaki bir Seul hastanesine nakledildi.

Lee, 2020’de en iyi film ve diğer üç kategoride Oscar kazanan “Parasite” filminde rol aldı. Film, Oscar kazanan ilk Güney Kore yapımı oldu. 

Lee’nin de aralarında bulunduğu filmin oyuncu kadrosu, 2020 yılında en iyi sinema filmi topluluğu oyuncu kadrosu dalında Screen Actors Guild ödülünü de kazandı. 

Lee geçen yıl da bilimkurgu gerilim filmi “Dr. Brain “deki performansıyla Uluslararası Emmy Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu dalında aday gösterilmişti.

Güney Kore, gelişmiş ülkeler arasında en yüksek intihar oranına sahip ülke. 

Ülkede K-pop yıldızları, önde gelen politikacılar ve şirket yöneticilerini içeren bir dizi ünlü intiharı da yaşandı.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2023/12/27/oscar-odullu-parazit-filminin-guney-koreli-oyuncusu-lee-sun-kyun-aracinda-olu-bulundu