Okuduğunuz Zaman Beyninizin Yanacağı Dünyanın En İlginç 13 Tesadüfü

“İmkansız diye bir şey yoktur, sadece bazı olayların olma olasılığı daha düşüktür.” der Adam Fawer, Olasılıksız kitabında. İmkansızlıklardan sıyrılmış tatlı tesadüflerin bütünü olan hayatta, açıklanamaz bazı teasdüfler yaşanır kimi zaman. İşte o tesadüflerin peşindeyiz bugün.

Merak ettiniz değil mi? Hadi gelin hep birlikte bakalım.

İşte Okuduğunuz Zaman Beyninizin Yanacağı Dünyanın En İlginç 13 Tesadüfü;

1# Reenkarnasyon gerçek mi?

Ferranin kurucusu Enzo Ferrari’nin 1988’deki ölümünden bir ay sonra dünyaya gelen Fenerbahçe’nin dünyaca ünlü futbolcusu Mesut Özil ile olan aşırı benzerliği akıllara tek soruyu getirdi. Reenkarnasyon gerçek mi?

2# Zamanda yolculuk mümkün mü?

Açlık Oyunları serisinin ünlü oyuncusu Jennifer Lawrence’ın Mısırlı oyuncu Zubaida Tharwat olan kopyala-yapıştırı aratmayacak benzerliğine ne demeli peki?

3# Titanic önsezisi

Yazar Morgan Robertson, Titanic’in batışından 14 yıl önce 1898’de Göçebe isimli romanını yayınladı. Romanda batması imkansız olarak nitelendirilen Titan gemisinin Kuzey Atlantik’teki bir buzdağına çarparak batması anlatılıyordu. Kitap Titanic’in batışından sonra tekrar yayınlandı.

4# Farklı yüzyıllarda yaşayan komşular

Ünlü besteci George Handel ile ünlü gitarist Jimi Hendrix’in iki yüzyıl gibi küçük farkla komşu olduğunu biliyor muydunuz?

5# Hoover Barajı’ndaki trajedi

Hoover Barajı’nın yapımı sırasında hayatını kaybeden ilk insan olan George Tierney’nin oğlu Patrick Tierney’nin barajın yapımında hayatını kaybeden son olması da tesadüfle açıklanabilir mi?

6# Birbirlerini bulan arabalar

1895 yılında ABD’nin Ohio eyaletinde iki arabanın çarpışması gayet normal olarak gözükebilir. Fakat o dönemde Ohio’da sadece iki adet arabanın olması ve bu iki arabanın birbirini bularak kaza yapması, sadece bir tesadüf müdür?

7# Lincoln ve Kennedy’nin biyografilerindeki tesadüfler

İki Amerika Başkanı’nın da hayatlarında birçok ilginç tesadüf var. İşte onlardan bazıları;

– Her ikisi de bir Cuma günü kutlamaya giderken başlarının arkasından vurularak öldürüldü.
– İkisinin de dört çocuğu var.
– Her ikisinde de Billy Graham adında bir arkadaşı vardı.
– Kennedy’nin Bayan Lincoln isimli bir sekreteri varken, Başkan Lincoln’ün de John adlı bir sekreteri vardı.
– Hem güneyli hem de Demokrat olan iki başkanın yardımcılarının adı da Johnson’dı.

8# İlk ve son asker

Birinci Dünya Savaşı sırasında öldürülen ilk ve son İngiliz askerlerinin mezarları birbirinden 6 metre uzakta bulunur ve mezar taşları birbirlerine bakar. Bu düzenleme hiçbir şekilde kasıtlı değildi.

9# Edgar Allan Poe’nun zaman makinesinin söylentileri

Edgar Allan Poe tarafından yazılan The Narrative of Arthur Gordon Pym of Nantucket kitabında hayatta kalmak için Richard Parker adındaki bir tayfayı yemek zorunda kalan dört denizcinin hikayesi anlatılıyor ve Poe bu hikayenin gerçek bir hikayeden kurgulandığını ifade ediyor, fakat bir türlü kanıtlanamıyordu.

Kitap yazılışından 46 yıl sonra, bu kez gerçek bir tekne battı ve kurtarılan mürettebat üyeleri hayatta kalmak için Richard Parker’ı yemek zorunda kaldıklarını açıkladılar. Bu yaşananlar, ünlü Amerikalı yazarın bir zaman makinesine sahip olduğu söylentilerine yol açtı.

10# Şanssız kardeşler

Temmuz 1975’te, Bermuda Adaları’nda yaşayan 17 yaşındaki Erskine Lawrence Ebbin motosiklet sürdüğü sırada bir taksinin çarpması sonucu yaşamını yitirdi. İşin ilginç yanı Erskine’in erkek kardeşinin 1 yıl önce yine aynı taksi ve şöförü tarafından 17 yaşında öldürülmesiydi.

11# Anthony Hopkins ve nadir bir kitap

Ünlü aktör Anthony Hopkins bir filme hazırlanmak için George Feifer’ın kaleme aldığı The Girl from Petrovka kitabına ihtiyaç duyuyor ancak bu nadir kitabı hiçbir türlü bulamıyordu. Ancak bir gün metro sırasında raslantısal olarak kitabın bir kopyasına rastlayan Hopkins kitabı aldı.
Filmin çekimleri sonrası Feifer ile tanışan Hopkins, Feifer’da kitabın bir kopyası olmadığını son kopyanın Feifer bir arkadaşı tarafından metroda kaybedildiğini öğrendi.

12# Roma İmparatorluğu için özel bir isim

Roma imparatorluğu’nun hikayesi ise Romulus ile başlayıp Romulus ile bitiyor. Roma İmpatorluğu’nun ilk imparatoru efsanevi kurucu Romulus olurken, Batı Roma İmparatorluğu’nun son imparatoru da Romulus Augustulus’du.

13# Donald Trump’ın zaferinin The Simpsons’ta tahmin edilmesi

The Simpsons’taki sahne önceden tahmin edilmedi dense de Trump’ın seçim kampanyasını, detaylarını incelediğiniz zaman ya bunun önceden belli olduğuna ya da diziden sonra bu yönde şekillendirildiğini göreceksiniz.

Ortada ufak bir olay varken seçilen bölümden başkanlığa giden yolda The Simpsons’ın en azından bilinçaltına oynadığı çok açık.

Kaynak: brightside.me