NASA Lazer Vasıtasıyla Okyanustaki İklim Dengesizliğini Ortaya Çıkardı

Uzun yıllardan bu yana dünyayı lazerlerle inceleyen NASA, okyanuslardaki oksijen dengesini sağlayan fitoplanktonların 2006’dan bu yana ciddi olarak azaldığını açıkladı. Bu durumun hem okyanus canlıları hem de bizlerin yaşamı için kritik bir durum olduğunu ifade eden NASA yetkilileri, gerekli önlemler alınmadığı takdirde sorunun geri dönüşü olmayan noktaya ulaşacağını açıkladı.

Kutup bölgesinde yaşayan fitoplanktonların okyanusta yaşayan canlılar için önemli bir besin kaynağı olduğunu ifade eden uzmanlar, bu canlıların karbondioksiti emerek dünya üzerindeki karbon döngüsüne katkıda bulunduğunu ifade etti.

NASA‘nın lazerler vasıtasıyla elde ettiği son bilgilerde buzulların hızla eridiği, bu durumun ise fitoplanktonların ölüme yol açtığına yer verildi. NASA 2006’dan bu yana  CALIOP lazeri ile elde ettiği verileri Nayure Geoscience dergisi ile paylaştı.

Kutupların erimesinin ve fitoplanktonların ölümünün gezegenimizdeki oksijen miktarını hızla düşüreceğini ifade eden plankton uzmanı Michael Behrenfeld “Eğer yaşamımızı devam ettirmek istiyorsak, kutup sistemlerindeki ekosistemi anlamalıyız” sözleri ile ne denli hassas bir nokta olduğumuzu ortaya koydu.