NASA Cehennem Odası İnşa Etti

Güneş sisteminin zehirli ve kavurucu gezegeni Venüs‘ün iklim şartlarını canlandırmak isteyen NASA‘da görevli bilim insanları Cleveland’da Glenn Olağanüstü Çevre Düzeneği (GEER) adında bir cehennem odası yarattılar.

14 ton çelik kullanılarak dizayn edilen oda, bir zamanlar tıpkı Dünya’mız gibi bir yaşam alanına sahip olan Venüs‘ün cehennemi anımsatan şartlarını içinde barındırıyor. İlk olarak 2014 yılında kullanıma açılan odada uzay seyahatinde kullanılacak olan metal, kablo ve bazı elektronik cihazlar gibi ekipmanların test edildiği açıklandı. NASA‘nın buradan elde ettiği verilerle Venüs‘e uygun bir uzay aracı inşa etmeyi planladığı ifade edildi.

GEER üzerinde araştırmalara yapan kimyager Gustavo Costa cehennem odası için, “Venüs’ü son ziyaret eden araştırma araçlarından biri, 1982 yılında gönderilen Venera 13’tü ve bu araç gezegenin şartlarına yalnızca 2 saat 7 dakika dayanabildi. Odanın şartları gerçekten çok acımasız, adeta dünya üzerinde bir cehennem gibi” ifadelerini kullandı.

Tahmini olarak 800 litre hacme sahip olan odada Venüs’te olduğu bilinen tüm gazlar karıştırılarak ısıtılıyor. Oda 2,5 günde ısınıp , 5 günde soğuyor.

Dünya’mızı saran buharın yerine Venüs’te sülfürik asit olduğunu belirten yetkililer bu neden Venüs’e yapılacak bir yolculuğun çok tehlikeli olduğunu ifade ettiler.