Motorcular için Olmazsa Olmaz 7 Motosiklet Ekipmanı

Motorcular için hız yapmak, uzun yol gitmek, motorun üzerinde özgürlüğü hissetmek vazgeçilmez bir tutkudur. Bu tutkuyu elbette kontrollü tutmak gerekiyor. Zira hız ile özleşen iki tekerlekli özgürlük motorları korunaklı olunmadığında tehlikeli bir araca dönüşebilmektedir. O halde bir motor tutkunu için olmazsa olmaz 7 motosiklet ekipmanını inceleyelim.

Motosiklet Ekipmanları


Kask
Motor kullanmak çok güzeldir ama kask ile beraberse! Kask motosiklet ekipmanları arasında belkide en önemli motosiklet ekipmanlarından birisidir. Motosiklet kaskı, kafayı sadece darbelerden değil aynı zamanda şiddetli rüzgârdan ve yağmurdan da korur. Güvenli ve konforlu bir yolculuk için kask, ihtiyaç duyulan kaliteyi sağlayan ana etkendir. Tabii ki kask seçimi doğru yapıldığı taktirde geçerlidir. Kask çeşitleri farklılıklar gösterir. Açık (open) kask, yarım kask ve kapalı (full face) kask gibi türlere ayrılırlar. En korunaklı ve güvenli olan, uzmanların önerdiği tür full face özellik gösteren kapalı kasklardır. Kapalı kasklar dayanıklı dış cephesi, vizörü ve yumuşak iç özelliğiyle uzun yollarda dahi konfor ve güvenlik sunar.

Eldiven


Uzun süreli motor kullanımlarında eldivenler sürücü için büyük konfor sağlar. Ellerin güneşte yanmasını veya soğukta kurumasını engelleyen, parmakların su toplamasını önleyen eldivenler yazlık ve kışlık gibi farklı türlere ayrılır. Yıl boyunca motor kullanan sürücüler için farklı kumaşlardan eldivenler bulunur. Özellikle kışın sert iklimi için dışı deri su geçirmeyen içi pamuklu eldivenler bulunur.

Motosiklet Montu
Motosiklet montu yıl boyunca motorcular tarafından kullanılmalıdır. İklimin yakıcı etkisinden kurtulmak, şiddetli soğuğunda yol alabilmek ve en önemlisi olası kazalarda bedenen en az zararı almak için kaliteli, destekli bir motosiklet montu olmazsa olmaz motosiklet ekipmanlarından sadece biridir.

Bellik
Montlar dirsek ve göğüs kısmı destekli olarak üretilir ve sürücüyü üst seviyede korumayı amaçlar fakat çoğu montun bel desteği yeterli değildir. Bunu engellemek, bel bölgesini özellikle omuriliği korumak için bellik elzem ihtiyaçlardan biridir. Esnek özelliğe sahip bellikler pratik bir kullanıma sahip olduğu için sürücülere rahatsızlık vermez aksine uzun yolculuklarda rahatlık sunar.

Yağmurluk
Motor üzerindeyken dış etkenler motorcuların sürüşünü etkiler. Dış etkenler genellikle iklime dayalı olur; yağmur, rüzgâr, fırtına gibi. Yağmurdan korunmak için suya dayanıklı motosiklet montu bazen yeterli gelmez. Üstelik motor sadece üst bölümü korur. Oysa sürücü tepeden tırnağa ıslanır. Bu yüzden deneyimli sürücüler kolayca her yere sığan minimal özellik gösteren yağmurluklardan yanında taşımalıdır. Tulum şeklinde olabilen yağmurluk olduğu gibi iki parçadan oluşan yağmurluklar da vardır.

Motosiklet Pantolonu
Motosiklet pantolonları rahatlığı ve pratikliğiyle önemli bir motorsiklet ekipmanıdır. Sürüş öncesi normal bir pantolonun üstüne giyilebilen motor pantolonları azlık ve kışlık gibi iki farklı modele sahiptir. Donanımlı bir yolculuk için olmazsa olmaz motor giysilerinden biri kabul edilir.