Mars’ın Mimarisinde Çalışacak İlk Türk: Saadet Yüncü

Tekirdağ’da yaşayan 24 yaşındaki Yüksek Mimar Saadet Yüncü, Mars gezegeninde mimarlığa dair çalışmalara katılmayı hak kazanan ilk Türk oldu.

Yüncü; dünyanın en kapsamlı uluslararası mimarlık okulu olma özelliğini taşıyan İngiltere’nin The Architectural Association, AA School’u tarafından Mars gezegenine en yakın yapıya sahip olan Ürdün’de düzenlenen araştırma ve tasarım atölyesine seçildi.

Araştırma ekibine 10 kişinin seçildiğini söyleyen Yüncü, “Bu benim için onur verici bir durum” dedi. Projeye kabul edildikten sonra Ürdün’e gittiklerini vurgulayan Yüncü, “Mars gezegeninde nasıl yapı yapabiliriz? Hangi mimari etkinlikleri kullanabiliriz? Bunlar üzerine çalıştık. Mars’a benzerlik göstermesi adına bir takım araştırmalar yaptık. Ürdün’ün seçilmesinin sebebi ise Wadi Rum Çölü’nün dünyada Mars’a benzerlik gösteren tek yer olması” diye konuştu.

Araştırma çalışmalarında NASA bilim adamlarıyla telekonferans görüşmeleri yaptıklarını anlatan Yüncü, şunları kaydetti: “Rob Mueller gibi bilim adamları Mars gezegeninin birtakım özelliklerini aktardı. Bunlar üzerinden Ürdün’de araştırmalar yaptık. Bulduğumuz bulutlar ve dokularla mimari tasarım kavramlarını araştırdık ve mimari tasarım spekülasyonları geliştirdik.”.

“BİLİMİ TAKİP ETMEYİ BIRAKMAYIN LÜTFEN”

Uluslararası projelerde görev almaktan çok mutluyum, dünya gelişiyor benim gibi başka Türk öğrencilerin de bu alanlarda görev almasını çok isterim, bilimi takip etmeyi bırakmayın lütfen.

AKADEMİK KARİYERİNİ DE SÜRDÜRÜYOR

Yüksek Mimar Saadet Yüncü, Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencilerine, Mimari Tasarım 1 ve Mimari Tasarım 2 derslerini vererek bilgilerini aktarıyor. Yüncü aynı zamanda dışarıdan da mimari projeler gerçekleştiriyor.