İstanbul’da Çay İçmenin Merkezi 10 Mekan

5 çayıyla ünlü olan İngiltere’den daha fazla çay tüketimi olan ülkemiz bu işin en iyi yapıldığı yerleri de barındırmaktadır. Yanına bir de hoş sohbet eklenirse tadından yenmeyecek, İstanbul’da çay içmenin gerçek bir keyfe dönüştüğü yerleri sizler için sıraladık.

1- Kahveci Mustafa Amca Jean’s

kahveci mustafa amca jeans

İstiklal Caddesi, Danışman Geçidi solunda yer alan mekan ufak tabure ve masalarıyla bir anda dünyanın merkezi konumuna gelebiliyor. Kitlenin birbiriyle hoş sohbetini izlemek bile sizi mutlu edecektir, yine de siz yanınızda hoş sohbet götürün. Masaya bırakılan çayları almamak için bazen eğlenceli bir mücadeleye girmeniz gerekebilir.

2- Kız Kulesi Sahili

kız kulesi ve çay

Üsküdar’dan Harem’e giden sahil yolunda ufak bir yürüyüşün ardından sahilde konumlandırılmış oturma alanlarında bacaklarınızı uzatıp karşıya baktığınızda huzuru bulabilirsiniz. Gündüz ve gece görüntüsü ayrı ayrı güzel olan Kız Kulesi’nin manzarasında çay içmenin keyfi başka.

3- Moda aile çay bahçesi

moda aile çay bahçesi

Moda’nın şirin sokaklarında dolaşarak veya sahilden merdivenler yardımıyla da ulaşabileceğiniz mekan deniz manzarasını ve ağaçların altında oturma şansını sizlere sunuyor. Arada gezdirilmeye getirilen köpekleri sevmeyi es geçmeyin.

4- Çengelköy Çınaraltı

çengelköy-tarihi-çınaraltı-aile-çay-bahçes

Deniz kıyısında ve çınarın altında yer alan mekanda köprü manzarası ve Avrupa Yakası manzarası sizleri bekliyor. Eğer kahvaltıya giderseniz ünlü Çengelköy böreklerini alıp öyle kıyıya inin deriz. Yoğunluktan dolayı yer bulmak biraz zor olsa da oturduğunuzda değdiğini göreceksiniz.

5- Firuzağa Kahvesi (Cihangir)

firuzağa kahvesi

Cihangirin ortasındaki köy kahveleri de diyebiliriz. Kahveler birbirinden masa örtüsü renkleriyle ayrılır. Dizi ve film senaryoları, oyuncuları çıkaran kahve olarak da bilinir. Oturup sokağı izleyerek dinlenebileceğiniz, sıkılması zor kahveler bütünü.

6- Fethipaşa Korusu

fethi-paşa-korusu-snipwiev

Güzel bir kahvaltının da eşlik edebileceği çayın, denizin, yeşilin ve manzaranın birleştiği İstanbul’un cennetlerinden bir köşe. Boğazı izlemek ve Türk Musikisi dinlemek için sosyal tesisler hizmetinizde.

7- Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi Bahçesi

nazım hikmet kültür merkezi bahçesi

Geniş bahçesi ile güzel havaların tadını çıkarabileceğiniz mekan. Arkadaş grubunuzla bir masa etrafında birleştiğinizde açık hava ve ağaçlarla keyifli sohbetler ortaya çıkabilir.

8- Ağa Kapısı

ağakapısı flickr

Kartpostaldan İstanbul’u izlemek deyimini kullanabileceğiniz Süleymaniye’de nostaljik anlar yaşayacağınız mekandır. Haliç ve Galata’yı önünüze seren manzarası hoşunuza gidecektir. Ama gidiş yolu sizi biraz ürkütebilir.

9- İskele İstinye Çay Bahçesi

istinye aile çay bahçesi

Deniz kıyısında, boğaz manzarası izlemek isteyenlerin Avrupa Yakasındaki uğrak mekanı. Çay bardaklı boğaz manzarasını sosyal medyada paylaşmak isteyebilirsiniz.

10- Pierre Loti Kahvehanesi

istanbul-pierre-loti-cafe

İstanbul ve Haliç’e buradan bakmak eşsizdir. Nice şiir ve fotoğrafa konu olan manzara burayı turistlerin uğrak mekanı haline getirmiştir. Çay bardağını elinizde sıkarken kendinizi uzaklarda bulabilirsiniz.

 

Dolmabahçe Sarayı, Sabancı Öğretmenler Evi gibi listeyi uzatmamız mümkün. Bu kadar çay yazmaya dayanamayıp ocağa demlik koymaya gidiyoruz.  Varsa sizin de önerilerinizi yorumlara bekleriz.