İnsan Kanıyla Beslenmeye Başlayan Vampir Yarasalar İnsanlığı Tehdit Ediyor

Brezilya’daki Pernambuco Federal Üniversitesi’nde görev yapan Enrico Bernard, ünlü bilim dergisi New Scientist’e verdiği röportajda şimdiye kadar kuşlarla beslenen kıllıbacaklı vampir yarasaların alışkanlık değiştirdiğini ve ilk kez insan kanıyla beslenmeye başladığını açıkladı.

Kuzey ve Güney Amerika en yaygın üç çeşit yarasa türünden biri olan kıllıbacaklı vampir yarasaların yeni davranış tipinin oldukça sıra dışı olduğunu açıklayan bilim insanları, diğer iki yarasa türünün herhangi bir memeli türünü tercih etmezsek kıllıbacaklı vampir yarasaların insan kanının tercih etmesinin anlaşılmaz olduğunu ifade etti.

Caatinga ormanındaki yarasaların incelenmesi sırasında ortaya çıkan bulgunun, ormanların tahrip edilmesiyle azalan kuş neslinin bir sonucu olduğuna inanılıyor. Kümes hayvanlarından beslenen bir grup yarasının bu sırada insanlar ile temas ettiğini ve insan kanının yarasalara çok cazip geldiğini ifade eden yetkililer, bu durumun hemen önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

Georgia Üniversitesi’nden Daniel Becker yaptığı açıklamada yarasaların hanta virüsü taşıyıcı olduğunu ve insan kanıyla beslenmeye devam etmeleri halinde önüne geçilemez bir salgının başlayacağını ifade etti.

Kaynak: http://www.sciencealert.com/these-brazilian-vampire-bats-have-started-feeding-on-humans-for-the-first-time