Hubble Gidiyor, James Webb Teleskobu Geliyor !

Uzay araştırmalarında mesafe almamızın önemli sembollerinden biri olan Hubble Teleskobu‘nun devri kapanıyor. Kazandırdığı bilgiler ile insanoğlunun uzay konusunda ufkunu açan Hubble Teleskobu‘nun yeri daha gelişmiş olan James Webb Teleskobu alacak.

jameswebb

8,7 milyar dolar gibi dev bir bütçeye mal olan James Webb Teleskobu uzayda yaşamın izlerini ve evrenin ilk oluştuğu noktayı bulmak için kullanılacak.

jameswebb2

NASA yönetisi Charles Bolden yaptığı açıklamada yeni teleskobun evreni 13 milyar yıl önceki halini görüntülüyebileceğini, Hubble’a oranla 7 kat fazla ışık toplayabildiği ve kızılötesi ışınları tarayabileceğini ifade etti.

NASA Release date: Jan 26, 2011 How far does Hubble see? This diagram shows how Hubble has revolutionised the study of the distant, early Universe. Before Hubble was launched, ground-based telescopes were able to observe up to a redshift of around 1, about half way back through cosmic history. Hubble’s latest instrument, Wide Field Camera 3 has identified a candidate galaxy at a redshift of 10 — around 96 per cent of the way back to the Big Bang. The forthcoming NASA/ESA/CSA James Webb Space Telescope will see further still. Credit: NASA, ESA To read more go to: http://www.nasa.gov/mission_pages/hubble/science/farthest-galaxy.html NASA Goddard Space Flight Center enables NASA’s mission through four scientific endeavors: Earth Science, Heliophysics, Solar System Exploration, and Astrophysics. Goddard plays a leading role in NASA’s accomplishments by contributing compelling scientific knowledge to advance the Agency’s mission. Follow us on Twitter Join us on Facebook

20 yıllık bir çalışmanın ürünü olan James Webb Teleskobu, içeriğinde bulunan geniş ve düzgün aynalarıyla Ay yüzeyindeki bir arıyı dahi tespit edebilecek güce sahip olduğu ifade edildi. 3 tenis sahası büyüklüğündeki teleskobun 2018 yılında uzaya fırlatılması planlanıyor.
Kaynak: https://www.engadget.com/2016/11/07/nasa-has-completed-the-8-7-billion-james-webb-space-telescope/