Hibrit Çalışma Olanağı, Çalışanlar İçin Bir İşi Tercih Etme Sebebi Oldu

Cisco, geleceğin iş dünyasına ışık tutacak bir araştırmaya daha imza attı. Çalışanların hibrit çalışma dönemindeki tercihlerine ve teknoloji kullanımına ilişkin küresel bilgiler sağlan endekse göre: Pandemi sürecinde toplantıların %98’inde en az 1 kişi uzaktan katılırken endekse katılanların %64’ü, ofise gelmek yerine uzaktan çalışma olanağının, bir işte devam etme veya işi bırakma kararını doğrudan etkilediğini ifade ediyor.

CİSCO toplu ve anonim halde milyonlarca müşteri veri noktası üzerine kurulu ilk Hibrit Çalışma Endeksini (HWI) yayınladı. Üç ayda bir güncellenecek olan endekste, çalışanların alışkanlıklarının ve teknoloji etkileşimlerinin 1,5 yıllık COVID-19 pandemisi sürecinde çalışmayı nasıl kalıcı olarak değiştirdiği ele alınıyor. Elde edilen bulgular, hibrit çalışanların daha fazla esneklik, erişilebilirlik ve güvenlik beklediğini, işletmelerin ise artan teknoloji taleplerini karşılamak için çabaladığını ortaya koyuyor.

Cisco Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Reem Asaad, endeksle ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Çalışmayı yeniden tanımladığımız, gerçek anlamda benzersiz bir zamandayız. Dünya genelinde tüm çalışanlar, onlara ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını sağlayacak iş yerleri istiyor ve iş liderleri olarak sorumluluğumuz, nereden ve ne şekilde çalışırlarsa çalışsınlar, onları en iyi şekilde desteklemeyi öğrenmek. Cisco, dünya genelinde milyonlarca müşterinin, ağlar, uç noktalar ve uygulamalar arasında hibrit çalışmayı mümkün kılan çeşitli araçlarından gelen bilgileri derleme konusunda benzersiz bir olanağa sahip. Bu anonimleştirilmiş ve bir araya getirilmiş veri kümesi, müşteri anketleriyle birleştiğinde, Hibrit Çalışma Endeksine (HWI) güç veren eşsiz bilgileri elde etmemize olanak tanıyor.”

Cisco endeksi HWI, iş liderlerinin hibrit çalışmayı uzun vadede başarılı hale getirmek için benimsemesi gereken yaklaşımları anlamasını sağlayabilecek önemli hususları şöyle ortaya koyuyor:

İK ve Personel Yöneticileri için önemli bulgular

Çalışanlar seçim hakkı istiyor ve hibrit iş yerleri çalışan sadakatini artırıyor: Katılımcıların %64’ü, ofise gelmek yerine uzaktan çalışma olanağının, bir işte devam etme veya işi bırakma kararını doğrudan etkilediğini ifade ediyor. Öte yandan, işverenlerin hibrit çalışmanın potansiyelini kabul etmesi konusunda belirsizlik hakim. Çalışanların yalnızca %47’si şirketlerinin gelecek 6-12 ayda çalışanlarının istediği yerden çalışmasına izin vereceğini düşünüyor.


Hibrit çalışmayı desteklenmesini sağlayan en temel unsurlar Esneklik ve Yaşam Kalitesi:
Katılımcıların büyük çoğunluğuna göre, esnek çalışma düzeninin yanı sıra kişisel sağlık ve yaşam kalitesinin, hibrit çalışmanın geleceğinin olmazsa olmazları olacağını düşünüyor.


Hibrit çalışma, hareket halinde yapılan toplantıları artırıyor:
Pandemi öncesinde çalışanlar toplantıların sadece %9’una mobil cihazlardan bağlanıyordu. Hibrit çalışma dünyasında ise bu oran %27’ye ulaştı.


Çok fazla toplantı var fakat herkes aynı şekilde “katılmıyor”:
Dünya genelinde her ay Cisco Webex üzerinden 61 milyonu aşkın toplantı düzenleniyor. Ortalama bir toplantıda ise katılımcıların yalnızca %48’i konuşuyor. Bunun yanında, toplantıların %98’inde en az 1 kişi toplantıya uzaktan katılıyor ve bu da uzak katılımcıların fiziksel olarak katılanlarla eşit hissetmesi için kapsayıcılık ve eşit koşullara giderek daha fazla ihtiyaç duyması anlamına geliyor.


Hibrit Çalışma olanakları daha çeşitli yeteneklere erişimi artırdı:
Ankete katılanların %82’si, bağlantı olanaklarına erişimin COVID-19 pandemisinin sona erdirilmesi ve herkesin çalışma, eğitim ve sağlık olanaklarına eşit biçimde erişebilmesi açısından kritik öneme sahip olduğunu kabul ediyor. Bağlantı olanaklarına daha fazla erişim, insanların dünya genelindeki herhangi bir şirket bünyesinde çalışmasına, şirketlerin ise bulundukları konumdan bağımsız olarak en yetenekli kişilerle çalışmasına olanak tanıyacak.


AI işinizi elinizden almayacak; çalışmanın geleceğinin merkezinde yer alacak:
2021 yılı temmuz- eylül ayları arasında yapay zeka hizmetleri %200 artış gösterdi. Bu da kullanıcıların daha iyi bir toplantı ortamına olan ihtiyacını ortaya koyuyor. Bu ihtiyaç, çalışanların toplantılara katılmasını kolaylaştıran gürültü azaltma, otomatik çeviri ve döküm, anket düzenleme ve hareket tanıma gibi toplantı özelliklerini de içeriyor.