Hepimiz Yaptık Ama Facebook 10 Yıl Önceki Fotoğrafımızı Bilerek İstiyor

Kate O’neill bir haber yaptı bugün. Hem de hepimizin bayıla bayıla yaptığı 10 yıl challenge ile ilgili.
Facebook hepimizi bir yarışın içerisine soktu. Hem instagram’da hem de Facebook’ta 10 years challenge diye paylaşımlar yaptık. Kate isimli bu güvenlik uzmanına göre bu durum aslında saf ve temiz bir paylaşım yarışması değil.

Facebook yaşlandırma, yüz tanıma, yüzün yıllar içindeki değişimini gösterme algoritmalarını test ediyor. Hepimizin belli sayıda fotoğrafı Facebook’ta var. Bunların zamanlaması ve Facebook’ta olmayan fotoların yüklenmesi de ekmeklerine yağ bal sürüyor.

Sadece fotoğrafta yıl ve kendimiz olduğunu yazmıyoruz. Buna ek olarak örneğin 2009 yılında İstanbul Üniversitesi’nde ben gibi açık bir ifade de kullanıyoruz. Yani Facebook sizin 10 yıl önce yüklediğiniz fotoğrafın 10 yıl önce çekildiğini bilemese de bu yarışla birlikte yüklediğiniz fotoğrafın ömrünün 10 yıl olduğundan emin oluyor.

Yaşlandırma, yaşlanınca nasıl göründüğü gibi 10 yıllık bir uygulama için şimdiden gerekli data oluştu. Bu kötü bir şey diye de algı yaratmak istemiyoruz. Geçtiğimiz yıl Hindistan’da benzer teknolojilerle 3000’den fazla kayıp kız bulunmuş. Kızın 10 yıl önceki fotoğrafından şimdiki halini buluyorlar ve yüklenen fotoğraflardan yerini buluyorlar.

Tabii bu da çok iyi senaryo. Bu teknoloji her şey için kullanılabilir.