Güzellik Standartlarına Başkaldırı: Dövmeli ve Piercengli “İntihar Kızları”

Türkçe’ye “İntihar Kızları” olarak çevrilebilecek Suicide Girls isimli grubun 3 bin üyesi var. Sucide Girls’ün kurucu Missy suicide isimli kadın, gruplarına yılda 50 bin başvuru aldıklarını söylüyor.

TOPLUMUN GÜZELLİK STANDARTLARINA UYMUYORLAR

Grubun özelliği toplumun güzellik standartlarına uymayan üyelerden oluşması. Zaten hepsi ilk görüşte bunu belli ediyor.

VÜCUTLARI DÖVMELERLE KAPLI

Selena Mooney ve Spooky olarak bilinen Sean Suhl tarafından yönetilen online topluluk, vücutları dövmelerle kaplı modellerin poster fotoğraflarına ev sahipliği yapıyor. Missy, “Kızların kendilerini ifade edebilecekleri bir yer yaratmak istedim” diyor ve ekliyor: “Arzu ettiğim kendine özgü bir şekilde kendilerini rahat hissetmeleri ve vücutlarını özgürce kucaklamaları.”

Missy’nin gerçek bir SuicideGirl tanımı “Normal güzellik standartlarına uymayan” şeklinde. Kızların neredeyse tamamında piercing ve dövmeler var. Missy bunun kendi güzellik tanımlarını oluşturmakla ilgili olduğunu söylüyor.

SOSYAL İNTİHAR

SuicideGirl teriminin, Chuck Palahniuk’un Survivor adlı kitabından kaynaklandığı düşünülüyor. İntihar tanımı aslında topluma uymamak olarak açıklanabilecek bir “sosyal intihar” kavramından geliyor.

“O DÖNEM PAMELA ANDERSON GİBİ TİPLER VARDI”

Missy, siteyi 2001 yılında ABD’nin Portland şehrindeki evinin yatak odasında yarattığını ve “O dönem sopa gibi ince gövdeli ya da Pamela Anderson gibi silikondan yana zengin tipler vardı” diye açıklıyor.

KATILACAKLARIN 40 İLE 60 FOTOĞRAF YOLLAMALARI GEREKİYOR

“Topluluğa katılmak isteyen kızlar 18 yaşından daha büyük olmalı ve kendini bir kadın olarak tanımlanmalıdır” diyen Missy, kendilerine katılmak isteyenlerden tamamen giyinikten tamamen çıplağa kadar 40 ile 60 arası fotoğraf istediklerini belirtiyor.

REKABET YOK

Missy’nin “Dünyanın en havalı ve en destekleyici kızkardeşlik üyeliği” olarak tanımladığı grupları için “Her kız, kendi yolunda eşsiz ve güzel olduğu için ünlüdür, böylece rekabet yoktur.” açıklamasında bulunuyor.

7 MİLYONDAN FAZLA TAKİPÇİSİ VAR

SuicideGirls’e üye binlerce kız tam zamanlı fotoğrafçılar, sanatçılar, iç giyim tasarımcıları, oyuncular, sanatçılar ve modellerden oluşuyor. SuicideGirl web sitesi, gezegenin her köşesinden üyelere sahip olmakla birlikte, sitenin çoğuna sadece ödeme yapan üyeler erişebiliyor.

SuicideGirls’ün Instagram’da 7,1 milyondan fazla takipçisi var.