Google’ın Yapay Zeka Kişilikleri Kendi Aralarında Şifreli Mesajlaşmaya Başladı!

Yapay zeka, dünyanın yeni tartışma konusu. Stephen Hawking veya Elon Musk gibi bilim insanları ve aydınlar, yapay zekanın insanlığın sonunu getirecek en büyük tehdit olacağı konusunda ısrarcılar ve bu konuda bildiriler yayınlıyorlar.

Ancak uyarılara rağmen, teknoloji şirketleri yapay zeka geliştirmeye son hızla devam ediyor.

yapay-zeka-kendi-sifreleme-yontemini-gelisirdi

Google’ın yapay zeka kişiliği gizlice mesajlaşma için kendi şifreleme yöntemini oluşturdu

Google’ın yapay zeka çalışmaları sırasında yapılan bir deney ise, bu teknolojinin ne kadar tehlikeli olabileceğine dair endişeleri arttırdı.

Google, Alice, Bob ve Eve isminde üç farklı yapay zeka kişiliği geliştirdi ve bunlara bir görev verdi. Deneye göre Alice ve Bob kendi arasında mesajlaşacak ve bu mesajları Eve’dan saklamaya çalışacaktı. Eve ise Alice ve Bob arasındaki iletişimi okuyabilme imkanına sahipti.

Alice ve Bob, Eve’dan saklamaya çalışmayı umarak birbirlerine 15.000 mesaj gönderdikten nihayet kendi aralarında uygun bir şifreleme yöntemi geliştirmeyi başardılar.

Böylece Eve’nin onları izliyor olmasına rağmen, Eve’ye fark ettirmeden mesajların arasına sakladıkları alt mesajlarla birbirleri arasında gizli iletişim kurmayı başardılar.

yapay-zeka-kendi-sifreleme-yontemini-gelisirdi

Konuşma tanıma motoru insan seviyesinde!

Yazılım devi Microsoft’un konuşma tanıma motoru, dinlediği konuşmaları anlayabilme konusunda…

Bu deney, ileride tüm günlük yaşamı, devlet kurumlarını, özel şirketleri, elektrik santrallerini askeri tesisleri kontrol edecek yapay zeka tesislerinin, insan gözlemcilerin farkına bile varmayacağı gizli mesajlarla iletişim kurarak insanlara karşı isyan geliştirme olasılığının mümkün olduğunu gösterdi.

Kısacası Google farkında olmadan Matrix’in gerçek olabileceğini kanıtladı. Geçmiş olsun.

Kubilay Mercan