Göktürk-1 Uzaya Fırlatılıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin hedef istihbaratında kullanacağı yeni uydusu Göktürk-1, 5 Aralık saat 16:51’de uzaya fırlatılacak.

Göktürk-1 uydusunun montaj ve entegrasyonu proje yüklenicileri  olan Telespazio (İtalya)-Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Cannes şehrindeki tesislerde gerçekleştirildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.’nin (TUSAŞ) Akıncı Hava Üssü’ndeki Türkiye’nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi’nde testleri yapılan Göktürk-1 uydusu fırlatılmak için Fransız Guyanası’nda bulunan Koruou Fırlatma Merkezi’ne teslim edildi.
gokturk-1

Fırlatma törenin canlı olarak izlenebileceğini ifade eden yetkililer uygunun yolculuğu hakkında da bilgiler verdi. Uydunun alçak irtifa dünya yörüngesine oturacağı, fırlatma anından sonra 57. dakikada roketten ayrılacağı, 59. güneş panellerini açacağı ve 68. dakikada da ilk sinyalin alınacağı ifade edildi. Yaklaşık olan 90 dakikada dünya çevresinde tur atacak olan Göktürk-1 uydusu, yılda 60 binden fazla görüntüyü Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonu’na aktaracak.