Sokak Sanatı Severlerin Mutlaka Seyahat Etmesi Gereken Yer: George Town

Malezya, George Town’dan herkese selamlar. Yaklaşık 6 haftadır Penang şehrinin George Town bölgesinde yaşıyorum. George Town, tarihi sokakları ve çeşit çeşit lezzetleriyle büyük Asya turu yapan hemen her gezginin uğradığı eşsiz bir nokta. Sizleri hem George Town’la hem de şehrin bu kadar popüler olmasına yardımcı olmuş harika bir etkinlikle tanıştırmak istiyorum;

George Town Sokak Sanatı Festivali…

George Town, Malezya’nın en büyük adası ve ikinci büyük şehri Penang’da bulunuyor. Penang Müslümanlar Malaylar, Hristiyan Çinliler ve Budist Hindular tarafından eşit paylaşılmış bir bölge. Dinler, diller, ibadethaneler ve insanlar iç içe… Her şey denge ve hoşgörü içerisinde. Bu durum yemeklerine, müziklerine, dillerine de yansımış durumda.

Bu çok kültürlülük Penang’ı iki yıldır Lonly Planet Best Travel Asia Top Ten listesine 4. Sıraya taşımış. Sadece bu da değil, George Town’un en karakteristik özelliklerinden biri de mimari yapısı. İki katlı, renkli ev dizilerinden oluşan sokakları, çoktan UNESCO World Heritage listesinde kendisine yer bulmasını sağlamış.

2012 yılında Penang Belediyesi,  yerel bir reklam ajansıyla George Town’ı tanıtmak için şahane bir proje geliştirmiş. George Town Fest adı altında sokak sanatçılarını davet ederek, onlara tahsis edilen duvarları özgürce boyamaları rica edilmiş. Litvanya’lı tasarımcı  Ernest Zacharevic’in yerel çocukları ve hayatlarını konu aldığı duvar boyamaları ise adeta kampanyanın kaderini değiştirmiş.

Çalışmalar o kadar dikkat çeker hale gelmiş ki, festivalden sonra yetenekli gençler, cafe ve otel sahipleri tarafından davet edilip, iç mekanların da renklendirilmesine başlanılmış . Dahası, sadece duvar boyamaları ile kalınmamış, çeşitli sanatçıların karikatürleri demirden yaptırılarak yol kenarlarına dikilmiş.

George Town’a yolunuz düşerse elinizde popüler çalışmaların yer aldığı bir haritayla, tıpkı oyun oynar gibi sokak sokak gezebilirsiniz. Renkli sokakları, sanat çalışmaları ve çeşitli kafeleriyle adeta bir açık hava müzesi olan Penang’ı Asya planlarınıza mutlaka eklemenizi öneririm.

Küçük bir not, bir çok Asya ülkesinde olduğu gibi Penang’da da kedi kafe bulmak mümkün. Daha önce yazdığım yazımı okumak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

The Geyik Gezgininiz Demet