Dünyayı Olduğundan Farklı Görmenizi Sağlayacak Gandhi Sözleri

Gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direniş ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsü diye tanımlamış onu Vikipedi. O sessiz direnişi bir ulusun kaderini değiştirdi. Hindistan’ın bağımsızlığının baş kahramanı oldu Mahatma Gandhi. Gandhi’nin Sözleri de kişisel uyanışınızda etkili olacak ve dünyayı farklı görmenizi sağlayacak nitelikte.

Mahatma Gandhi Sözleri

1-
gandhi
2-
gandhi-650
3-
gandi
4-
mahatma-gandhi
5-
mahatma-gandhi-soz

6 – Bizim en büyük hastalığımız bencilliğimizdir.
7 – Keyif zaferde değil; asıl mücadele, girişim ve çekilen ıstıraptadır.
8 – Kimseye kirli ayaklarıyla, beynimde gezme fırsatı vermem.
9 – Sevgi dünyadaki en incelikli güçtür.
10 – Sevginin olduğu yerde hayat vardır.
11 – İnsanlıktan daha kusursuz hangi kitap vardır ki.
12-
mahatma_gandhi_laughing
13-
mahatma-gandhi-sozleri
14-
gandhi_sozleri-etrafca
15-
gandisoz

GANDHI KİMDİR?

Gandhi, tam adıyla Mohandas Karamchand Gandhi, 20. yüzyılın en etkili liderlerinden biridir. 2 Ekim 1869’da Hindistan’ın Porbandar şehrinde doğdu ve 30 Ocak 1948’de öldü. “Mahatma” olarak anılan Gandhi, Sanskritçe’de “büyük ruh” anlamına gelir.

Gandhi, Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesinin önde gelen figürlerinden biriydi ve şiddetsiz direnişin (Ahimsa) sembolü olarak tanındı. İngiliz egemenliğine karşı barışçıl protestoları ve sivil itaatsizlik kampanyalarıyla ünlendi. Boykotlar, açlık grevleri ve toplu yürüyüşler gibi pasif direniş yöntemlerini benimseyerek, Hindistan’ın bağımsızlığını elde etmek için mücadele etti.

Gandhi’nin fikirleri, sadece Hindistan’da değil, tüm dünyada barış ve insan hakları mücadelelerinde ilham kaynağı oldu. Ayrıca, dini hoşgörü, eşitlik ve toplumsal adalet konularında da önemli görüşlere sahipti.