Eskişehir’in tam bir futbol kenti olduğunun 10 göstergesi!

Eskişehirspor ülkemizin deplasmanı en zor takımlarından biriydi taa ki bu sezona dek. Güçlü kadrosu,muhteşem taraftarı ile 4 büyüklerin çekinerek gittiği deplasmanlardan olan Eskişehirspor deplasmanı bu seneki takımın kötü durumundan dolayı o kadar korkutmuyor diğer takımları. Ancak şehir halkı futbola o kadar bağlı ki bu listemizde küme düşmeye oynamayan bir şehrin takımını ve taraftarını ele alacağız.

 

1- ESKİŞEHİR HALKI VE FUTBOL

Eskişehir futbol

Eskişehir’de futbol şehir halkı için çok önemli bir yer tutmaktadır. Şehrin üst düzeydeki tek takımı olan Eskişehirspor Eskişehrililer için çok önemlidir. 18.608 kişilik Eskişehir Atatürk Stadı daima ateşli Eskişehirspor taraftarı tarafından doldurulur. Eskişehirspor’da hiç şampiyon olamamasına karşın Türkiye Ligi tarihinde 3 defa 2.lik, 2 defa 3.lük ve 2 defada 4.lük yaşamıştır. Ayrıca 1 Türkiye Kupası 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 3 Başbakanlık Kupası bulunmaktadır. 1974-75 yılında Balkan Kupasında 2. olmuştur.

 

2- ESKİŞEHİR DEPLASMANI

Eskişehir deplasmanı

Eskişehirspor deplasmanı yıllarca hem 4 büyükler hemde diğer takımlar için ülkenin en zor deplasmanlarından biri olmuştur. Gerek güçlü kadrosu gerekse inanılmaz seyirci desteği ile Eskişehirspor yıllarca 4 büyük dediğimiz takımların belalısı olmuş 4 büyükler haricindeki takımları ise evine boş yollamıştır.

 

3- TRİBÜN TARİHİNDE DEPLASMAN YAPAN İLK TARAFTAR GRUBU

Eskişehir deplasman tribün

Eskişehirspor taraftarı efsane amigo Orhan yönetiminde Türkiye’de deplasmana çıkartma yapan ilk taraftar grubu olmuştur.

 

4- BANDO ES-ES

Bando Es-Es

Bando Es-Es Eskişehirli gönüllüler tarafından kurulan ve gayet başarı ile yönetilen  Eskişehirspor taraftarının bandosudur.  Eskişehirspor’un iç sahadaki her maçında onları görebilirsiniz.  Etkileyici şovları ve renkli görüntüleri ile Türk tribün tarihine yeni bir soluk getiren Bando Es-Es özellikle çaldıkları “Espana” ile büyük beğeni toplamaktadır.

 

5- ESKİŞEHİR’DE ŞAMPİYONLUK KUTLANMAZ

Eskişehirspor ülkemizin deplasmanı en zor takımlarından biriydi taa ki bu sezona dek. Güçlü kadrosu,muhteşem taraftarı ile 4 büyüklerin çekinerek gittiği deplasmanlardan olan Eskişehirspor deplasmanı bu seneki takımın kötü durumundan dolayı o kadar korkutmuyor diğer takımları. Ancak şehir halkı futbola o kadar bağlı ki bu listemizde küme düşmeye oynayan bir şehrin takımını ve taraftarını ele alacağız.

6- BU ŞEHİRDE SADECE ESKİŞEHİRSPOR’UN BORUSU ÖTER

Es-es-Store

Ülkemizde 4 büyük takım olarak lanse edilen “Beşiktaş,Fenerbahçe,Galatasaray ve Trabzonspor’un” lisanlı ürün satan mağazalarının bulunmadığı tek ilimiz tabiki de Eskişehir’dir.

 

7- AMİGO ORHAN EFSANESİ

Amigo-Orhan

Eskişehirspor’un İstanbul hükümdarlığını yıkan taraftarlarının efsanesi Amigo Orhan’dır onun çevresinden toplanan Eskişehir tribünleri ile Türkiye’de ilk deplasman yapan taraftar olma özelliğini kazanmışlardır. 1965-1970 yılları arasında bulunduğu tribünlerde efsaneleşmiştir. Eskişehir taraftarını yoktan var etmiştir. Daima Fenerbahçe başta olmak üzere bazı takımlardan amigoluk için yüksek ücretli teklifler almasına rağmen tutkuyla bağlı olduğu Eskişehirspor’dan vazgeçmedi. Tek eliyle onbinleri susturur tek işaretiyle ise bir volkan gibi kükretebilirdi.

 

8- ES ES ES Kİ Kİ Kİ ES Kİ ES Kİ ES

Es-es-es-ki-ki-ki-es

Eskişehirspor taraftarının Türk tribünleri tarihine damga vurmuş tezahüratıdır. Bir haykırıştır,Eskişehirspor taraftarı bu tezahürat ile takımına olan aşkını haykırır.  Eskişehirspor’un birinci ligde estiği yıllarda ortaya çıkan bu tezahürat halen daha Eskişehirspor tribünlerinde sıklıkla kullanılır.

9- SİYAH KIRMIZI/ANADOLU YILDIZI

Siyah-Kırmızı

70’li yıllarda Türk basını Eskişehirspor’a başarılarından dolayı Anadolu’nun yıldızı lakabını uygun görürken Eskişehirspor taraftarları ise kendilerine “Siyah Kırmızı/Anadolu Yıldızı” demeyi uygun görmüşlerdir. Türkiye Ligi tarihinde 3 defa 2.lik, 2 defa 3.lük ve 2 defada 4.lük yaşayan bir Balkan Kupası 2.liği bulunup 1 Türkiye Kupası 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 3 Başbakanlık Kupası kazanan Eskişehirspor’da bu lakabı gerçekten haketmiştir

 

10- TÜKENMİŞ NEFESLERE BESTESİ

Tükenmiş-Nefeslere

Eskişehirspor’u taraftarını en iyi anlatan bestelerin başında gelir. Duygu yüklü bu beste Eskişehir Atatürk Stadında her söylenmeye başladığında onbinler sesi kısılancaya dek haykırmaya başlar. Eskişehirspor taraftarı bu bestelerinde rahmetli olmuş “Sinan Alağaç” ve “Ediz Bahtiyaroğlu’nu” anmaktadır. Tribün tarihinin görmüş olduğu en anlamlı bestelerden biridir ve hangi takımdan olursa olsun her dinleyenin tüylerini diken diken eder.

 

K: http://www.sporize.com/eskisehirin-tam-bir-futbol-kenti-oldugunun-10-gostergesi-37894/