Otizmli Ayberk Aksu’nun Milyonlarca Kişinin Paylaştığı Hikayesi ve Kendisinin Bu Paylaşıma Yorumu

ADI AYBERK AKSU.
Kendisi %98’lerde otistik bir çocuktu. Annesi ve babası o küçükken ayrıldı. Bir tek babasıyla iletişim kuruyordu. Annesi hastalığını kabullenmişti. Ona bakıcı tutulmuş, krize girmesin diye ne istiyorsa yapılıyordu. Ayberk’in aldığı eğitim onu kendi dünyasından çıkaramamıştı. Hastalığından dolayı saçına bile dokundurtmuyordu. 90 kilo civarındaydı. Ağız kaslarını kontrol edemediğinden salyası akıyordu. Yani görüntüsü hiç de iyi değildi.
Babası Naciye adlı biriyle evlenmiş, yurtdışına çıkmıştı. Daha sonra Naciye Aksu,eşine Ayberk’i yanına almayı istediğini söyledi. Ayberk için yeni bir ev aldılar, yüzmeyi sevdiği için havuzluydu. Bir gün Naciye Aksu, Ayberk havuzdayken, havuza havlu attı. Ayberk gidip onu aldı ve belli bir seviyede ona geri verdi. Bunu daha uzak olarak 3 kere yaptı ve üçünde de geri getirdi. En son geitrişinde farketti ki, Ayberk ona gülümsüyordu. Naciye, onun dünyasına girmeyi başarmıştı. Otizmi araştırmaya başladı ve ödül almış bir bilim adamının aslında otistik olduğunu öğrendi. Bu onda büyük umut yarattı ve Ayberk için uğraşmaya başladı. İlk olarak ona ”ver” demeyi öğretti. Bunun için en sevdiği soslu makarnayı kullandı. Ver demeyi öğrenmesi için onu aç yatırdığı bile oldu. Ve başardı, Ayberk ”makarna ver.” dedi. eğitimi yanında onun görünüşünün de düzelmesi gerekiyordu. Sürekli ”sallanma Ayberk, ağzını kapa Ayberk” diyerek onu uyarmaya başladı. Uyarma süreleri arasındaki fark günden güne açılıyordu. Evet bunu da başarmıştı.
Yüzme yanında yürüyüş bandında da çalışmasını istedi. Ayberk başta istemedi, krize girdi. Ama Naciye Aksu, bu sefer de patates kızartmasıyla kandırarak onu banda çıkardı ve yürüyüşe başlattı. Ayberk giderek kilo veriyor ve fit bir görünüm elde ediyordu. Kendi isteğiyle berbere gitti ve saçını kestirdi. Kendine baktıkça mutlu oluyordu. Bu sırada eğitiminde ilerleme kaydederken yemeğe ilgisi olduğunu fark ettiler. o geleceğin aşçısı olacaktı.
İlerlemeler çok iyi sonuç verdi, Otizm %20’ lere kadar geriledi. Ayberk artık normal bir genç gibiydi ve bir ilki gerçekleştirdi. O ilk otistik fotomodel oldu.
Anlatmaktaki amacım, bunun yayılmasını istiyorum.
Çünkü ülkemizde hala otizmin tedavisi yok diye biliniyor.
Otizmin tedavisi var, Sevgi.

Ayberk aksu

Ve Ayberk Aksu paylaşımın altına bu yorumu yazdı:

image

EVET BEN %100 OTİZMLİ AYBERK AKSU 14 yasıma kadar özel davranıldım kendı dunyamda yasadım 2 yıldır beni hayatlarına katıp bırlıkte yasamayı ogrettıler.suan ben %100 otızmlı olarak sızın dunyanın kurallarını ogrendım ve sızler kadar olmasada suan sızın dunyanızda yasamaya calısyorum .ve hergecen gun dahada ılerlıyorum benım okulumda hanı dersınız ya alaylı evet benım yasam okulumun adı alaylı. 🙂 . yeterkı bızlere ınanın ımkan verın normal mıs gıbı davranın hayatı yasayarak bızede ogretın ınanın sızı mahcup etmeyız.hanı sız dıyosunuzya sen asık oldunmuda anlarsın evet otızm hastalık yada engel degıl otızm duygular.duyguları ne bıryerden alabılırsınız nede yaptırabılırsınız ancak yasanarak ogretılır.bız sadece sevgı duygusunu bılırız sızde bıze hayatı duyguları yasayarak ogretebılırsınız.bızı ozel gormeyın normal gorup hayatınıza katın .hatta kendı cocuklugunuzu yasayın anne baban sana ne yaptıysa nasıl ogrettıyse sende bıze oyle ogret hem cok kolay hemde daha mutlu oluruz hepberaber.bende denendı ve dıger basaran meleklerınde hıkayesı aynı sadece normal cocuk gormek cok zor olmasa gerek.
hepınızı cok sevıyorummm