Eski Zelanda Neresi?

Old Mexico denilen yer yine Meksika’da Old City denilen Eski Şehir meydanları da yine aynı yerde oluyor. Hatta Türkiye’de bile Yeni Mahalle, Eski Mahalle hep dip dibe peki merak ettiniz mi Yeni Zelanda orada ama Eski Zelanda nerede?
Yeni zelanda foto

Yeni Zelanda

İlk olarak 1640larda Hollandalı kaşif Abel Tasman tarafından keşfedilen bir yer Yeni Zelanda ama o ilk buraya geldiğinde buranın Arjantin’in bir parçası olduğunu düşünüyordu. Bunun temel nedeni çok uzun bir yolculuk geçirmişti ve aklı biraz karışmıştı. Bundan bir süre sonra Hollandalı harita bilimciler Broumer ve Bleau buranın Güney Amerika’nın bir parçası olmadığını fark ettiler ve buraya Yeni Zelanda (Nieuw Zeeland) adını verdiler.

Zelanda yani Zeeland, Hollanda dilinde adalarda yapılmış yani deniz toprağı demek oluyor. Buraya Yeni Zelanda denilmesinin tek nedeni ise buranın ilk olarak Güney Amerika sanılması ve sonradan gerçek ortaya çıktığında yeni bir ada manasına gelen bu ismi alması.
Yeni Zelanda
İngiliz James Cook 1770 yılında buraya 3 ziyaret gerçekleştirdi ve bu ziyaretlerdeki temel amacı Güney Pasifik’e giden yolun haritasını yapmaktı fakat tayfası ile birlikte kaybolup Nieuw Zeeland’a düştü. Burayı New Zealand olarak haritalarda kaydetmesi de buranın adının Hollandaca değil de İngilizce olmasında önemli bir role sahip.
Yeni Zelanda Manzara

İşin özü Güney Pasifik Okyanusu’nda bulunan bu cennet köşesi yerin Yenisi var ama Eski Zelanda olanı ne yazık ki yok.

kaynak:nick greene,mentalfloss