En Çok İstanbul ve İzmir’den Vatandaşlık Başvurusu Alan Uzay Ülkesi: Asgardia

İlk kez geçtiğimiz yılın sonunda gündeme uzay ülkesi Asgardia ile ilgili çalışmalar iyiden iyiye hızlandı. En başlarda bilim-kurgu filmin bir parçası gibi duran, hatta birçok kişinin “troll haber” dediği bu girişim için başvurular da alınmaya başladı.

Dünyadan yaşanan hiçbir kısıtlamanın olmadığı ve BM milletlere bağlı olarak kurulması planlanan Asgardia‘ya katılmak için bir bağlılık yemini edildikten sonra başvurulabiliyor.

Kendi bayrağı, amblemi ve milli marşına sahip olacak Asgardia; kendi para birimi ve takvimine sahip olacak. Uzay yörüngesi gereği Asgardia‘nın takvimi 13 aydan oluşacak.

18 ay sonra fırlatılacak ilk uydu ile başlayacak Asgardia Projesi’nde Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) tedarik teknolojileri kullanacak.

İnternet üzerinden katılım başvuruları yapılan Asgardia‘ya en çok başvuru Çin’den yapılırken, Türkiye ise listede üçüncü sırada yer aldı.

En çok başvuru yapan iller arasında İstanbul 8142 kişi ile birinci olurken Ankara ve İzmir de en çok başvuru yapan iller arasında yer aldı.

100 bin kişiye ev sahipliği yapması planlanan Asgardia‘da vatandaş olmaya hak kazanan insanların kendi ülkelerinin vatandaşlığından vazgeçmesi isteniyor.

İskandinav mitolojisindeki Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenerek ismini alan Asgardia‘nın tasarlanmasında Rumen, Rus, Kanadalı ve Amerikalı bilim insanları yer aldı.

Meteor, uzay çöpü ve diğer birtakım uzay tehditlerine karşı dünyayı koruma görevini de edinecek olan Asgardia‘nın ilk uydusu Sputnik uydusunun fırlatılışının 60.yıl dönümde gerçekleştirilecek.

Uzay İstasyonu’na benzeyecek olsa da, bir laboratuvar gibi olmaması için tüm düzenlenmelerin yapılacağı Asgardia‘nın bir ülke olarak görülmesi için tüm çabalar sarf edilecek.

Asgardia‘ya katılmak ve bir uzay vatandaşı almak istiyorsanız buradaki linkten başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz.